О.з. полк. Димитър Кацаров: Една държава сама трудно би гарантирала своята сигурност в съвременния свят със сериозни предизвикателства и кризи
Една държава сама трудно би гарантирала своята сигурност в съвременния свят с много сериозни предизвикателства и кризи. Това заяви о.з. полк. Димитър Кацаров, бивш командир на 101-ви Алпийски полк и председател на Общинския съвет в Смолян, на представянето на изложбата на БТА „75 години НАТО и 20 години България в НАТО“. Според него чл. 5 на Северноатлантическия договор дава спокойствие, а освен национална, ние придобиваме тази възможност да имаме и колективна отбрана. Ако искаме да имаме мир и сигурност, трябва да развиваме въоръжените си сили и да се готвим за война, важно е да се повишават способностите на българската армия, допълни Димитър Кацаров. На представянето на изложбата в Националния пресклуб на БТА В Смолян присъстваха още областният управител Захари Сираков и неговият заместник Зарко Маринов, заместник-кметът на Смолян Марин Захариев.
Ползите от членството на България в НАТО са много и в различни аспекти, за мен НАТО означава сигурност, заяви Захари Сираков. Той приветства представянето на изложбата на БТА „75 години НАТО и 20 години България в НАТО“ чрез включване от мрежата пресклубове на БТА в страната и чужбина. По този начин се уверихме, че от цялата страна заедно можем да бъдем организирани в колективно събитие по начин, достъпен за всички, допълни областният управител.
Този форум на БТА е добър повод да си спомним откъде сме тръгнали и докъде сме стигнали, посочи Димитър Кацаров. Той подчерта, че присъединяването на България към НАТО даде нови възможности за развитието на нашите въоръжени сили. Пълноправното ни членство се отразява и на икономическата ни среда, защото инвеститорите знаят, че има сигурност, когато една страна е членка на НАТО, каза Димитър Кацаров. Той обясни, че след присъединяването са придобити големи възможности за обучение на кадри във всички страни на НАТО, както и за водене на съвместна подготовка и учения извън територията на България. Военнослужещи от 101-ви Алпийски полк са участвали в различни международни състезания, обучения, подготовки в САЩ, Великобритания, Румъния, Словения, Германия, по инициативата за планинска подготовка в Австрия, в Нидерландия. Съвместните подготовки според бившия командир на полка са безценен опит. „Ние сме дали 11-тима за охрана, един взвод и една рота, които са охранявали международна база. На българите е било поверено наша рота от 101-ви Алпийски полк от Смолян да охранява този периметър и да се грижи за живота на всички военнослужещи от няколко страни. Това е изключително отговорно, защото в е среда, в която се умира и всяка една грешка се плаща с човешки живот“, посочи Димитър Кацаров. Според него българският войник е ценен и търсен като партньор. Водещите държави работят с удоволствие с българските военнослужещи, защото те изпълняват много добре задачите си, смята председателят на Общинския съвет. Според него НАТО означава възможности и за отбрана, и за развитие на въоръжените сили.
Димитър Кацаров посочи, че остават проблеми по отношение на българската армия като липса на екипировка, оборудване, техника и съвременни средства - летателни, разузнавателни, свързочни. Нашите партньори от НАТО ни превъзхождат, но ние сме научени да работим в по-трудни условия, което ни дава предимство, посочи Кацаров. По негова оценка българската армия е изпълнила сто процента според възможностите, своите задължения към партньорите. Много важно е да се повишават способностите на българската армия, защото това е колективна система и всеки трябва да дава своя дял, каза Кацаров. Според него е важно отделяне на необходимите средства от брутния вътрешен продукт. Димитър Кацаров изрази надежда, че политическото ръководство на България ще изпълни националната програма и ще се отделят за отбрана не по-малко от 2% от брутния продукт. „Геостратегическата обстановка в света показва, че разоръжаването, намаляването на въоръжените сили, съкращаването на поделения, премахване на граничните огради, са били грешни решения, които на съвременен етап много трудно се връщат. Лесно е да разрушиш едно нещо, отколкото да го съградиш наново“, допълни Кацаров.
Това е една от най-бележитите годишнини в съвременната българска история, защото НАТО за България не е само повече сигурност и възможност да опазим чрез международна подкрепа нашите граници и начина си на живот, но той е и защита на свободата, каза заместник областният управител Зарко Маринов. Той допълни, че НАТО е единственият военен съюз, който защитава свободата, законността и правовия ред в света. „Членството на България в НАТО е една привилегия, до която ние сме достигнали и трябва да поздравим всички онези български политици, граждани от 90-те години до 2004 г., които са дали своя принос България да бъде част от свободния свят и да се чувства защитена. След агресията на Русия в Украйна, ние разбираме колко съдбоносно за България е било кандидатстването и приемането за член на НАТО“, посочи Зарков Маринов.
Заместник-кметът Марин Захариев поздрави БТА за добрата организация на събитието. „След 2004-2005 г. посоката, която беше поета от България, последвана през 2007 година от членството в ЕС, беше правилна. Показахме, че България е една модерна държава, която гледа към Евроатлантическата интеграция. В сегашните години сигурността, която усещат българските граждани, е много важна“, допълни Марин Захариев. Той изрази увереност, че нашите военнослужещи са достойни и с не по-слаба подготовка от тези в Европа. „Искам да предадем на нашите деца историята с членството в НАТО и Европейския съюз, да не забравяме и историята назад, защото сме се изградили като нация в различните трудности през годините, но решенията да бъдем част от силните отбори, се оценяват от Европа и света“, посочи заместник-кметът.
Репортер и оператор - Елена Павлова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова