Ученици и учители от разградското училище „Н. Й. Вапцаров“, музейни специалисти и самодейци пресъздадоха обичаите на етнографската група капанци
Ученици и учители от Основно училище „Н. Й. Вапцаров“ в Разград, музейни специалисти и самодейци пресъздадоха традициите и обичаите от обредния и празничен годишен календар на капанците.
Физкултурният салон на учебното заведение се превърна в жив музей, където оживяха обичаите Игнажден, Коледуване, Лазаруване, Великден, но с характерните елементи за капанците - една от най-старите и колоритни етнографски групи у нас. Легендите за произхода на името на капанците разказа директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова. Тя благодари на колектива на училището - домакин на форума, за избора откритите уроци да бъдат насочени към опазването на местните традиции, на материалното и нематериално културно-историческо наследство и предаването им на децата.
Участниците в събитието научиха още подробности за Панаира на киселото мляко и Фестивала на народните традиции и художествени занаяти, който се провежда ежегодно през юли в Разград. Всички имаха възможност да видят с очите си как прочутото капанско кисело мляко не изпада от менчето, дори когато то е обърнато с дъното нагоре. Ученици, учители и гости опитаха вкуснотии от капанската кухня, включиха се и в работилниците за изработване на капански накити и китки, шевици, плетки и иглонабиване на вълна.
Инициативата „Жив музей на капанците“ е част от програмата на тридневния образователен форум за обмяна на добри практики между училищата „Аз, ти и другите и непознатото в познатото – иновациите за позитивната промяна в образованието“. Домакин на събитието, което се провежда в рамките на Националната програма "Иновации в действие", е Основното училище "Никола Йонков Вапцаров" в Разград. Във форума участват учители и ученици от училища от петте административни области от Северен Централен район.
Репортер и оператор - Садет Кърова
Монтаж - Валя Ковачева