Надежда Кутева разкрива богатството на кукерските традиции с изложбата „Етнографски етюди“
Изложбата „Етнографски етюди“ на Надежда Кутева бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в Ямбол. В нея са подредени 23 акварелни творби с кукери, показващи разнообразието и богатството на маскарадната обредност във всички етнографски области в България.
Надежда Кутева е наследничка не само по кръв, а и по дух на своите родители – композиторът Филип Кутев и създател на Националния ансамбъл за народни песни и танци, и фолклористката Мария Кутева, каза при откриването фолклористът акад. Крум Георгиев.
„Измамното усещане на някои „естети“, че народното творчество е носител на простовати и наивни идеи, обстоятелства и герои, се опровергава по категоричен начин от Надежда Кутева чрез художествените ѝ произведения на фолклорна основа. Те се отличават със съкровен лиризъм, но и с експресивна пламенност“, каза още академик Георгиев.
Нейният творчески интерес към кукерите, националния бит и носии започва преди повече от 30 години и прераства в своеобразно етнографско изследване. Кукерите дълго време отсъстват като тема в изобразителното изкуство, каза за БТА Надежда Кутева.
„Всички аспекти на фолклора имат определена физиономия в определен край на България. И аз се чувствам поне задължена да правя разлика между различните краища на България, защото те си имат видим облик. Специално кукерската маска е толкова различна, колкото всички и танци, и музика“, допълни художничката.
Изложбата е показана за първи път през 2023 г. в Айтос по повод 120 г. от рождението Филип Кутев и 105 г. от рождението на Мария Кутева. „Етнографски етюди“ на Надежда Кутева е част от Международния маскараден фестивал „Кукерландия“. Кукерските дефилета в него ще се състоят в неделя.
Репортер и оператор - Мира Безус
Монтаж - Кристиян Пандев