Деца изработват мартеници в творческа работилница на музея в Разград
Творческа работилница за изработване на мартеници посреща деца в Етнографския музей в Разград. Сред първите участници в занятията бяха първокласниците от Основно училище „Отец Паисий“. С помощта на музейните специалисти и на учителите си малчуганите сътвориха своите мартенски предвестници на доброто и здравето. Те умело нанизаха мънистата, завързаха възелчета и наричаха за здраве, щастие и дълголетие.
Инициативата да покани учениците от началните класове на училищата в града и областта в празничната си работилница, е на Регионалния исторически музей в Разград. „Всички материали за изработването на червено-белите символи на здравето и дълголетието са осигурени от домакините от музея. Ще творим само с естествени материали – вълнена прежда и дървени мъниста“, разказа за БТА музейният специалист Полина Неделчева. Тя посочи, че в работилницата на Баба Марта тайната на изработването на мартеници ще усвояват близо 300 деца. Освен от разградските учебни заведения, в работилницата ще се включат и ученици от Хърсово и Самуил. „Интересът е голям, което много ни радва“, каза Неделчева. Тя изрази задоволството си от това, че учителите и децата се завръщат все повече към обичаите и традициите.
Работилницата в Етнографския музей ще посреща малчуганите до края на седмицата. По време на заниманията освен, че ще придобиват умения да си направят сами българските символи на пролетта, да нарисуват своя поздрав за Баба Марта, учениците ще научат повече за историята на мартеницата, ще се запознаят със символиката на червено-белите цветове, и с традициите, свързани с празника. Изработените мартеници децата ще могат да подарят на свои приятели или близки.
Репортер и оператор - Садет Кърова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова