Продължава работата по изграждане на новата научна лаборатория на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“
Продължава работата по изграждане на новата научна лаборатория на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“, разказа в интервю за БТА командирът на станцията Камен Недков. Той представи процеса по изграждане на основите на постройката, започнал по време на 31-вата българска експедиция до Антарктида.
„Количествената сметка материалите за изграждането на новия лабораторен блок е около 80 тона“, каза Камен Недков. По думите му елементите са били натоварени на военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) и са пътували 50 дни до остров Ливингстън. „Благодарение на нашия кораб двете лодки „Зодиак“ и на пластмасовия рафт (паталан - бел. ред.) успяхме да ги разтоварим в период от десет дена“, уточни командирът на българската станция.
Камен Недков каза, че миналата година са докарани цимент и добавки за цимент, с цел да бъдат отлети 32-те основи на лабораторната сграда. В рамките на тазгодишната мисия на Антарктида българските строители, с помощта на 4-тонов верижен кран, сглобяват елементите на постройката. „Поетапно качваме всеки един детайл. Това включва колони, прозорци, подови, стенни и таванни панели, външни и вътрешни стени, както и два реда шперплат (слоеста дървесина с висока устойчивост на натоварване – бел. ред.) за под“, посочи командирът. По думите му между всички колони и подове са поставени въздушни възглавници с изолационна цел.
Командирът на българската антарктическа станция разказа за отопляването на лабораторията. По думите му ще има няколко източника на топлина. „Сградата ще се отоплява както чрез слънчева енергия, така и на дизелово гориво и на климатици“. Всяка система може да работи самостоятелно в зависимост на наличните слънчеви лъчи и каква натовареност имат дизеловите агрегати (генератор за ток – бел. ред.) и фотоволтаичните панели.
„За момента имаме концепция да захраним новата сграда от съществуващото ни водохващане“, каза Недков и допълни, че тазгодишната цел е цялото водоснабдяване – ново и старо, да свързва всички сгради на българската станция. „Отпадните води ще имат пречиствателна станция, която ще бъде на биологична основа“, уточни командирът.
В изграждането на новата научна лаборатория работят петима строители, като при стартирането бяха седем, каза Камен Недков. „Двамата, които наскоро заминаха, бяха за детайлно уточнение къде трябва да бъде позиционирана сградата и къде да бъдат отлети основите“, поясни Недков.
По думите на командира догодина се очаква да се изгради вътрешната инсталация и мебелировка на лабораторията, а през третата година да бъде поставено лабораторното оборудване. „Ако имаме възможност, ще започнем процеса по оборудване още от следващата година“.
Следващите две години са решаващи и изключително важни плаванията на НИК 421, без който няма да имаме силата да изградим новата научна лаборатория, каза командир Недков.