Николай Денков: С промените в Закона за висшето образование ще отпаднат таксите за обучение на студентите и докторантите държавна поръчка
Днес качваме за обществено обсъждане предложение за промени в Закона за висшето образование, с които отпадат таксите за обучение на студентите и докторантите държавна поръчка, каза премиерът Николай Денков пред журналисти в Министерския съвет. Остават таксите за обучение за студентите в платена форма, добави премиерът. Съответните разходи за обучението ще бъдат осигурявани от държавата, каза още Денков.
По отношение на бюджета годишно необходимата сума за безплатното висше образование се изчислява между 120 и 150 млн. лева. Тези средства са осигурени още от втория семестър на тази академична година - 2023 – 2024 г., уточни премиерът. Общият брой записани студенти в държавните висши училища през 2022/23 г. са 188 194, докторантите са 6 259 души. Подобна е бройката и за тази година, информира премиерът Денков.
Целта е да няма умен младеж в България, който иска да учи в университета и не може да го направи, защото трябва да плаща такси, каза Денков. Тези мерки трябва да бъдат допълнени и с мерки за още по-стриктно спазване на критериите за качество, допълни той и увери, че образованието винаги е било национален приоритет, а с последните промени в Конституцията е обявено за национална ценност.
По такива промени се работи от няколко години, има промени, свързани със системата за акредитация, ще обсъждаме заедно с ректорите в следващите месеци и други такива, съобщи Денков. Той каза, че има доста европейски държави, с които страната ни се конкурира, в които висшето образование е напълно безплатно. По отношение на европейския пазар на висше образование всъщност ние се придвижваме от едната група държави към другата, която предлага безплатно висше образование, посочи премиерът.
По-рано от правителствената пресслужба съобщиха, че кабинетът предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети в местата, които държавата субсидира. За целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование. Отпадането на таксите ще улесни достъпа до висше образование на всички български граждани, независимо от техния социален статус и финансови възможности, се посочва в съобщението на пресслужбата на кабинета.
Съветът на ректорите на висшите училища в България подкрепя безплатното висше образование за студентите държавна поръчка, заяви председателят на Съвета на ректорите на висшите училища в България акад. Лъчезар Трайков. В сряда сме насрочили Управителен съвет на Съвета на ректорите, на който ще дообсъдим в детайли предложените промени, посочи Трайков.
Приемаме този анонс като покана за разговор, който отдавна и ние инициираме и се радваме, че чукаме на отворена врата по отношение на премиера и на правителството, посочи той. По думите му това е разговор за финансирането на висшето образование. Трайков добави, че на фона на тежкото демографско предизвикателство, което се задава след няколко години, това е една много добра инициатива в правилната посока. Надяваме се на устойчивост във финансирането за следващите години, каза Лъчезар Трайков.
Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети, съобщи, че също подкрепя тази политика, защото е важно за всеки български студент и ще даде достъп на много млади хора до образование въпреки трудностите и инфлацията. Парушев подчерта, че близо в 15 страни от Западна Европа образованието е безплатно. Ако следваме добрия пример, можем да кажем, че това ще подобри качеството на образованието у нас и ще има много по-добри дни за системата на висшето образование, заяви Парушев.
Народният представител Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС заяви на брифинга, че един от най-важните приоритети на управляващото мнозинство е образованието. Осъзнаваме колко важна е тази тема, затова това предложение беше обсъдено в рамките на управленското мнозинство, каза тя. Ние от ГЕРБ-СДС подкрепяме тази стъпка и вярваме, че тя ще даде добри резултати в бъдеще, посочи Петкова.
В момента се водят разговори за сформиране на междуведомствена група и екип, който да обсъди предложението, което идва от Министерството на здравеопазването, за заменянето на медицинските бележки в училище с амбулаторен лист. Това заяви в отговор на въпрос министърът на образованието Галин Цоков на брифинга в Министерския съвет.
Вчера министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в ефира на bTV съобщи, че се очаква в най-скоро време медицинската бележка за учениците да отпадне и като документ да се използва амбулаторният лист от прегледа. По-рано днес от Българския лекарски съюз съобщиха в позиция до медиите, че те не са информирани и не са водени разговори с представители на Министерството на здравеопазването за промени, свързани с издаването на медицински бележки за извиняване на отсъствията на учениците.
Министър Цоков каза, че трябва да се уточни дали медицинската бележка ще отпадне изобщо като документ, защото това е свързано с промяна в нормативната уредба - в наредби, свързани с училищното образование и с Министерството на здравеопазването. Вторият, по-труден въпрос според Цоков, е пренасянето на информацията в електронен вид в амбулаторните карти, така че тя да бъде защитена. По думите на образователния министър е важно в информацията, която стига до електронните дневници, да няма лични данни или данни, свързани със здравното досие на съответните ученици.
Още от първите дни, в които „Продължаваме промяната - Демократична България“ влязоха в политиката заедно, поставихме въпроса за това, че всички сигнали и слухове, стига да има достатъчно основания, трябва да бъдат разследвани, каза в отговор на журналистически въпрос министър-председателят Николай Денков.
По думите му тези разследвания трябва да приключат с краен резултат, а където има нарушения на закона - със съответните присъди. Така че от тази гледна точка аз лично и моите колеги винаги сме подкрепяли всеки един призив да бъдат разчистени всякакви такива съмнения, отбеляза той. В това отношение, след като са били казани за едни политически партии и една институция, защо да не бъдат казани и за другите. Тук трябва да се изсветли всичко, което все още остава неизяснено, посочи Денков.
По отношение на коментарите на президента министър-председателят отбеляза: „Преди няколко месеца ясно казах, че в службите виждам „сляпо петно“ по отношение на корупцията. Тогава получих подкрепа единствено и само от ПП-ДБ“, припомни премиерът и изрази надежда всички други да подкрепят възможността ефективно, в сравнително кратки срокове и с крайни резултати, да бъдат проведени тези разследвания и истината да излезе наяве. Всичко друго според Денков е само слухове и твърдения, които, когато останат недоказани, имат само един резултат - да сриват институциите. „Между другото, президентството го прави това нещо от доста време“, каза премиерът Денков.
В отговор на въпрос готов ли е анализът на работата на министрите във връзка с ротацията Николай Денков коментира, че във всяко министерство изпълнението на програмата на правителството е на много добро ниво. „Дали ще бъдат сменени министри, зависи от разговори, които още не сме провели, когато има краен резултат, тогава ще бъдете информирани“, заяви той. Премиерът каза, че докато работи този Министерски съвет, той трябва да работи като един екип.
Текст – Николай Трифонов, София Господинова
Кадри – Пресслужба на Министерски съвет