Етнографският музей в Разград представя две изложби, съчетали хубостта на българката и българската носия
В навечерието на Деня на Разград - 28 януари, Етнографският музей представя две изложби, в които се преплитат традиции и съвременност. Експозициите са съчетали в себе си хубостта на българката и българската носия, каза при откриването им проф. д-р Росица Ангелова, ръководител на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей в Разград. Експозицията „Пафтите – вселена от знаци“ показва артефакти от колекция на Регионалния исторически музей в Русе, а в авторската изложба на майстора везбар от Разград Детелина Дачева „Българските носии и техните съвременни варианти“ са представени народни носии от различни етнографски области.
Един от най-красивите елементи, част от народната носия на българката, несъмнено са пафтите, които са символ на женствеността. Първоначално пафтите са носени от мъжете, но много назад във вековете. През Възраждането те постепенно стават неизменна част от женския костюм, като определят и социалния статус на жената, посочи проф. Ангелова.
Какви магически послания носят изящно изработени пафти, колко важен белег са те в народната носия, за вселената от знаци в пафтите разказа Искра Тодорова, етнограф в Регионалния исторически музей в Русе. Тя заяви, че идеята за изложбата с накити от фонда на музея, с различни големини и мотиви, е провокирана от засилващия се интерес към българската народна носия. “В традиционната култура пафтите са един много важен белег в народната носия, защото указват женените жени от останалите моми. Освен социалния статус те показват и престиж“, каза Тодорова. Тя добави, че богатството на изложбата е и в изображенията и посланията, които носят експонираните пафти. Те представят слънцето, други астрални обекти, животните в качеството им на покровители - и небесни, и подземни, които по думите й са много стари символи и амулети, имат защитна функция и предпазват жената.
Детелина Дачева също благодари за предоставената възможност да покаже своето изкуство. Самата тя е разградчанка, живее, работи и твори във Варна. Определя се като икономист по образование, везбар по призвание и българка родолюбец. С везба се занимава от десет години, не е колекционер, а нейни възстановки на народни носии има в Германия, Канада, Испания, Португалия, Италия, разказа Дачева. Тя поясни, че изработва възстановки, а не реставрира носии. По думите й само някои са допълвани с автентични материали, защото подобни тъкани днес няма. Като най-добрия експонат, който е изработила тя определи македонската носия, която е пълна възстановка само по снимки с любезното съдействие на музея „Виктория и Албърт“ в Лондон, където се съхранява оригиналната носия с предполагаем произход 1830-1860 година.
В изложбата в Етнографския музей в Разград Детелина Дачева представя десет народни носии от различни етнографски области. Посетителите ще видят женска капанска риза, носии от Видинско, Ломско, влашка от Гулянци, Плевенско, шопски носии от различни села, сред които пълен костюм на софийска лазарка. Специално за изложението в Разград Детелина Дачева е подготвила и носия от Драгичево, на която остава да се довършат само още няколко елемента от забраждането.
Откриването на изложбите уважиха кметът на Община Разград Добрин Добрев, председателят на Общинския съвет Галина Георгиева и директорът на Регионалния исторически музей Таня Тодорова, приятели и почитатели на българските народни носии. Поздрав към присъстващите отправиха малки танцьори от Детския танцов ансамбъл „Лудогорче“.
Репортер и оператор - Садет Кърова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова