По-достъпна и по-модерна става сградата на Българската телеграфна агенция
Сградата на Българската телеграфна агенция (БТА) продължава да се модернизира и да става все по-достъпна. Днес бе пуснат в експлоатация новоизграденият асансьор, който дава лесен достъп на хора с увреждания до Националния пресклуб на агенцията. Проектът е финансиран със средства по бюджета на БТА, като инвестицията е за малко над 250 000 лв. без ДДС.
Паралелно с това бяха показани и резултатите от проекта на агенцията за облагородяване на пространството в задния двор на сградата на медията, чрез изграждане на нов паркинг, който получи одобрение по Проект „Красива България“, част от програмата на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). В рамките на проекта бяха облагородени 1695 кв. м. дворно пространство в границите на урегулиран поземлен имот на БТА. Общият бюджет на проектното предложение бе на стойност 255 381 лева с ДДС. Финансирането по Проект „Красива България“ бе в размер на 45 % от средствата, а агенцията осигури останалите 55 %.
Домакин на събитието беше генералният директор на агенцията Кирил Вълчев. Сред гостите бяха министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, заместник-кметът на Столична община Надежда Бачева, заместник-кметът на столичния район "Средец" арх. Николай Христов и Любка Атанасова - главен координатор на проект „Красива България“. По-късно в зала „МаксиМ“ беше прожектиран филмът „Петя на моята Петя“, вдъхновен от живота и творчеството на Петя Дубарова. В лентата главната героиня се бори за изграждането на асансьор в училището, в което учи. Гости бяха също Николай Урумов, продуцент на филма, и Александра Костова, изиграла ролята на Петя.
Сградата на БТА е едно от лицата на София
Сградата на Българската телеграфна агенция е едно от лицата на София, имаме ясен план как да стане още по-красива и достъпна, заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
Този проект за достъпна БТА, с асансьор и паркинг, е пример как в нашата страна, независимо от политическите противоречия, може да има приемственост и подкрепа дори от политически противници и сменящи се министри, отбеляза той.
Следващата стъпка е да оправим и зеленото пространство пред Агенцията. Идеята е то да се превърне в място за среща със символите на света. Студенти от Лесотехническия университет и Университета по архитектура, строителство и геодезия предложиха много иновативни и модерни решения това да не става както парка „Мини Европа“ в Брюксел, каза Вълчев. По думите му предложенията са да не бъдат изграждани физически макети, а да бъдат направени интерактивно - като холограми. Надявам се, че ще можем да направим и такъв проект, добави генералният директор на БТА.
БТА трябва да бъде напълно достъпна за хората
БТА трябва да бъде напълно достъпна за хората, отбеляза министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. „Аз имах честта в началото на встъпването ми в длъжност като министър на труда и социалната политика да бъда на първата копка и, колкото и да е кратък мандатът ми - не знам колко ще бъде, трябва да ви кажа, че днес се чувствам изключително горда с резултата, който сте постигнали“, отбеляза тя.
„За Министерството на труда и социалната политика (МТСП) всеки опит на социално отговорните администрации да бъдат достъпни и приобщаващи и да бъдат част от демократичността в нашето общество е много важна кауза, така че през проект „Красива България“ ще очакваме все по-добри кандидатури и проекти, които да подкрепим“, посочи Шалапатова.
„Петя на моята Петя“
За нас е голяма радост, че можем да сме тук и да представим нашия филм „Петя на моята Петя“, каза Александра Костова. Тя отбеляза, че нейната героиня има във филма своята борба за асансьор за нейн приятел и тази борба е символ за нещо много голямо в нейния живот, което излиза даже извън темата за асансьора в училище. Радвам се, че в различна институция, различно време и различни хора успяват също така да се преборят, добави Костова.
Ние сме хора, които се опитваме да бъдем социално ангажирани с изкуството, което правим, заяви Николай Урумов. По думите му Петя не е успяла да се пребори със системата, но тя не се е пречупила и не се е отказала. Самият факт, че нашият филм е вдъхновение за това, което се случва днес, го доказва, каза Урумов.
На 29 юни 2023 г. със символична „първа копка“ бе дадено началото на проекта „Зелена БТА – лице на София“, който се реализира в рамките на проекта на МТСП „Красива България”. Основната цел на проекта е създаването на по-достъпна и приобщаваща среда за служителите и посетителите на БТА.
Електромобили и хибриди вече подпомагат работата на репортерите и кореспондентите на БТА в София и в страната. Тридесетте автомобила бяха осветени на Игнажден (20 декември) от Белоградчишкия епископ Поликарп. В двора на агенцията са изградени и три зарядни станции за електрическите автомобили. Екологичната инвестиция бе представена и пред българския еврокомисар Илиана Иванова.
Предстои и пространството пред сградата на БТА да се трансформира в красива, зелена, достъпна и безопасна пешеходна зона с възможност за представяне на символи от целия свят.
Репортери - Никол Николова, Иван Лазаров
Оператори - Красимир Михайлов, Иво Михайлов
Монтаж - Габриела Теллалова