Газовата връзка дава възможност, ако настъпи криза, България да получи природен газ от западна посока, каза акад. Денков
Министър-председателят акад. Николай Денков, министърът на енергетиката Румен Радев и изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов инспектираха съоръженията по междусистемната газова връзка България - Сърбия на газоизмервателна станция „Калотина“.
„Благодарение на газопровода България получава достъп до източници на газ от Западна Европа по изцяло нов маршрут, а Сърбия - до терминалите за втечнен природен газ в региона и до Южния газов коридор“, каза премиерът акад. Николай Денков. Той посочи, че благодарение на газовата връзка българските градове Сливница и Драгоман ще бъдат газифицирани. По думите му интерконекторът дава възможност, ако настъпи криза, България да получи природен газ от западна посока. Според него това осигурява разнообразие и възможности. „Това, което прави интерконекторът България - Сърбия, е основно да помогне на Сърбия да се чувства спокойна, че ако стане нещо по отношение на „Южен поток“, тя има алтернатива. Помните какво стана миналата година при нас. Те може да купят втечнен газ от други източници, това дава алтернативи“, заяви акад. Николай Денков.
Министър-председателят добави, че с проектите, подкрепени от Европейската комисия, България в момента е много по-добре свързана отпреди години. Той посочи, че благодарение на интерконектора с Гърция, както сега и с този със Сърбия, страната ни може да получава газ от няколко посоки. „Цялото това развитие за последните 2-3 години показва, че се намираме в много по-добра ситуация сега, отколкото преди“, изтъкна акад. Денков.
В отговор на въпроса за изключението (дерогацията) за внос на руски петрол, което България получи от ЕК, премиерът каза: „Това, което винаги сме вкарвали в тези дискусии, са аргументи и разум. Радвам се, че те намериха своето място“. На въпрос дали се продава рафинерията на „Лукойл“ в Бургас, министър-председателят отговори, че единственият, който може да даде официална информация, е компанията. „Очевидно са стартирали такъв процес. Ще търсят авторитетни международни консултанти в тази сериозна сделка. Кой ще купи, зависи от купувачите, които се явят. Сделката няма да стресира пазара на горива, но опитите да се стресира работата на рафинерията, като дерогация за три дни, със сигурност стресират пазара“, коментира акад. Николай Денков.
По въпроса за такса върху транзита на природен газ от Русия, която България изисква, премиерът обясни, че тази такса няма да се изисква нито от Сърбия, нито от Унгария. „По отношение консултациите с ЕК – те си продължават, ако трябва, може да се наложи прецизиране на формулировката. Продължава този процес, но няма нищо притеснително за двете страни“, допълни акад. Денков. Той изтъкна, че парите, за които става дума, няма да ги плаща и „Булгартрансгаз“. „Дали ще ги дадат руснаците, предстои да видим“, допълни министър-председателят.
БТА припомня, че междусистемната газова връзка се предвижда като реверсивна връзка, която да свърже националните газопреносни мрежи на България и Сърбия. Интерконекторът ще допринесе за диверсификация на маршрутите, междусистемната свързаност на двете страни и осъществяването на пренос на природен газ. Първоначално се очаква газопроводът да осигури възможност за доставка на 1,8 млрд. кубични метра газ годишно. Общата дължина на газопровода през двете страни е 170 километра - от Нови Искър край София до Ниш.
Междусистемната газова връзка Сърбия-България ще бъде пусната в пробна експлоатация до няколко дни, съобщи сръбският министър на минната промишленост и енергетиката Дубравка Джедович Ханданович на 2 декември, цитирана от Танюг. В Сърбия дължината на интерконектора е 109 километра.
Ако има нарушения на закона, трябва да има последствия, коментира министър-председателят Николай Денков темата за отстраняването на директора на „Пирогов“. Денков допълни, че това са основните аргументи на министъра на здравеопазването Христо Хинков – че има нарушение на Закона за обществените поръчки. „Ако се окаже, че директорът е действал неправомерно, то значи министърът си е свършил работата“, допълни Денков.
Премиерът отказа да се ангажира със срок, кога би завършила проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и прокуратурата по казуса. Николай Денков каза още, че подходът не трябва да е селективен, затова е пуснал писмо до министър Хинков да се направят проверки на всички основни болници в системата. „Ако казваме, че някоя болница е на загуба, трябва да сравним има ли такъв проблем и в другите болници и ако ще използваме този аргумент за някой директор, трябва да го използваме и за другите“, коментира премиерът.
По повод промените в Конституцията, с които се заеха днес народните представители, Николай Денков повтори, че е дълбоко убеден, че 24 май трябва да е празникът на България и се надява това да бъде прието и осъзнато, ако не веднага, след време.
Текст - Антоан Николов, Йоана Димитрова
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет