Цивилизацията и културата, в които живеем, са повече отвсякога антисемейни, смята протойерей Михаил Ковачев
Темата за семейството е важна, защото цивилизацията и културата, в които живеем, са повече отвсякога антисемейни и следователно античовешки, каза днес протойерей Михаил Ковачев от Ловчанската епархия на организираната от видинското читалище „Цвят 1870“ празнична вечер по повод Деня на християнското семейство.
Това е цивилизация, която помита едно след друго всички семейства, добави още той. По данни на Националния статистически институт (НСИ), изнесени от него по време на беседата, един на всеки три сключени брака се разпада.
Важно е да се говори за брака от гледна точка на православната църква, смята Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Даниил, който също беше гост на събитието. Още от зората на човечеството Господ е създал първото семейство и всички човеци след това сме се раждали в такова. Бог е любов и в семейството Бог е видял, че тази любов може да се постига, живеейки в това единство с другия човек и по този начин да постига богоподобие, каза още митрополитът.
Д-р Сашка Бизеранова от Регионалния исторически музей във Видин разказа повече за обичаите и традициите, които са свързани с българското християнско семейство. Българското семейство е основа на обществото и от най-стари времена то се изгражда и моделира като едно многочленно семейство, което е включвало прабаби и прадядовци, баби и дядовци, съответно младата двойка и нейните деца - те всички са живеели заедно, уважавали са се, взаимно са си помагали и са добрували, обясни д-р Бизеранова. Многодетните семейства са били характерни за нашите територии, защото смъртността е била много висока особено при децата, а и при мъжете, защото те са участвали често във войни и там са загубвали живота си, добави още тя.
В края на беседата хор „Видин“ изпълни два музикални поздрава за гостите на събитието.
Репортер, оператор и монтаж – Антонина Лозанова