Историческа възстановка представи моменти от сраженията край Плевен по време на Руско-турската война
Историческа възстановка представи драматични моменти от сраженията за Плевен при село Гривица по време на Руско-турската освободителна война (1877 -1878 г). Тя бе показана в мемориален парк-музей "Гривица" от клуб за автентични исторически възстановки, създаден по проекта "Маршрут на паметта", в който Плевен си партнира с румънската община Турну Мъгуреле.
Повече от 100 участници във възстановката, предимно членове на Национално дружество "Традиция", влязоха в ролите на румънски, руски и турски воини, както и на българско население, помагало на освободителните войски по време на тежките битки.
Възстановката започна с панихида в памет на загиналите за свободата на Плевен и България воини, а кметът на общината д-р Валентин Христов благодари на участниците в инициативата.
"Историята трябва да се пази и да се знае. Народ без минало няма бъдеще", отбеляза той и припомни смелостта на хилядите, дали живота си за свободата на родината.
Зрителите се потопиха в атмосферата на епохата и чрез изградения лазарет, където българи лекуваха ранени в сраженията войници. Те станаха "свидетели" на посрещането в щаба на руския император Александър Втори и на румънския крал Карол Първи, а след това проследиха драматичните сражения.
Историята трябва да бъде възпроизвеждана по най-различни начини. Историческата възстановка е един от най-добрите примери, които възпитават. Това каза пред БТА Александър Иванов, режисьор на възстановката. Той отбеляза, че подобни инициативи възпитават в бъдеще. "Това не е поглед към миналото, по-скоро е поглед към бъдещето, за да знаем откъде идваме", коментира режисьорът.
"Възстановката, живото присъствие, най-много ентусиазира децата, защото те не само, че ще видят събитията, но могат да се докоснат до униформата, до оръжието, до всички тези дребни детайли, да видят възможно най-интересно пресъздаден живота на онези хора, дали живота си за нашата свобода", каза още Иванов.
Проектът "Маршрут на паметта: устойчиви трансгранични продукти за мемориален парк "Гривица" и крепост "Турну" е финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество "ИНТЕРРЕГ V – A Румъния – България 2014-2020 г.". Основната му цел е да се подобри използването на историческото и културното наследство на Плевен и Турну Мъгуреле.
В рамките на проекта са възстановени и подобрени чрез инвестиции в туристическа инфраструктура мемориален парк "Гривица" и крепост "Турну". Създадена е триезична туристическа платформа и приложение за смартфон.
Общият бюджет на проекта е 1 483 905,79 евро, от които за Община Плевен – 999 089,39 евро, а за Турну Мъгуреле – 484 816,40 евро.
Предстои организирането на военен исторически панаир "Пътят на военната памет" и постоянна изложба "Военна история в образи - редут "Гривица" и Крепост "Турну" в Турну Мъгуреле.
Репортер и оператор - Елина Кюркчиева
Монтаж - Габриела Теллалова