Всяко съкращаване на сроковете за премахване на дерогацията повишава риска от покачване на цената на горивата, заяви премиерът Николай Денков
Всяко съкращаване на сроковете за премахване на дерогацията повишава рисковете от нарушаване на оперативната дейност на "Лукойл" и повишава риска от покачване на пазарната цена на горивата. Това заяви министър-председателят Николай Денков на брифинг след края на заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет, на което се обсъжда предложената отмяна на дерогацията за руския нефт.
Премиерът представи пред медиите доклада, въз основа на който бяха взети решенията в Народното събрание по отношение на сроковете за премахване на дерогацията. Денков каза, че в доклада е записано, че "в случай че Народното събрание реши да разгледа и приеме законопроекта № 4935401114 от 10 ноември 2023 г. при наличната информация, минималните срокове за поетапно премахване на дерогацията са: след 31 декември 2023 г. не повече от 50% вносен неруски нефт; след 31 януари 2024 г. - не повече от вносен 25% руски нефт; от 1 март 2024 г. изцяло неруски нефт".
Денков прочете решенията, взети на Съвета по сигурността, който по думите му продължи 3,5 часа и "беше доста съдържателен, за да могат да бъдат обсъдени всички рискове и начините, по които могат да бъдат минимизирани". Премиерът подчерта, че са обсъдени рисковете по отношение на възможностите за работа на рафинерията, така че тя да не спре, ако не получи петрол. Обсъждан е и вторият риск затова какво може да се случи на пазара на горива при намаляване на капацитета на работа или спиране на работата на рафинерията. Трябва поетапно да се осъществява смяната на нефта, защото иначе се създават технологични рискове – запушвания, експлозии, пожари, каза Денков. Той допълни, че решението на Съвета по сигурността потвърждава изводите, направени в обобщения доклад от 29 август 2023 г., изготвен от министъра на икономиката и индустрията и министъра на енергетиката в координацията на министъра на финансите и министъра на транспорта и ръководителите на ДАНС, Военно разузнаване и Държавна агенция "Разузнаване".
Попитан притеснява ли се от повишаване на цените на горивата министър-председателят каза, че се притеснява. "Затова в сроковете, предоставени при предишния доклад, бяхме минимизирали рисковете по този начин, че да няма опасност от повишаване на цените на горивата", заяви Денков. В момента, със съкращаването на сроковете, този риск се увеличава значително, което е и написано в доклада, подчерта той. "Нямаше да водим този разговор, ако в Народното събрание не беше внесено предложение за прекратяване на дерогацията за три дни", каза премиерът. Според него нямаше да има и опасност от повишаване на цените на горивата, както и да има слухове от възможен недостиг на горива. Всичко това става възможно, защото някой не се интересува от тези рискове, каза Николай Денков.
Денков каза в отговор на въпрос, че решенията на Съвета са взети на база на експертно обсъждане на рисковете и няма политически елемент в тях. Може би, ако имаше такъв елемент, щяхме да търсим преместване в мандата на Мария Габриел. 1 март е все още в мандата на настоящето правителство, посочи министър-председателят.
Според него дискусията по време на днешния Съвет е била експертна. Ако някой търси политически изяви, един от начините е да си тръгне ядосан от тази среща, заяви Денков помолен да коментира преждевременното напускане на днешната среща от представителите на ГЕРБ и ДПС.
За таксата от транзита на руски газ през страната ни Денков каза, че дискусията по таксата и нейното участие в бюджета за 2024 г. ще бъде част от дискусията за държавния бюджет. „Нито имам желание, нито имам възможност да дискутирам днес как ще се развие бюджетът за 2024 г.“, каза премиерът. До момента не знам да има постъпления от тази такса в държавния бюджет, но това са въпроси към финансовия министър. Това, което знам, е, че върви дискусия с ЕК, те дават ясен знак, че ние имаме право да налагаме такси, като трябва да са приложени прецизно юридически, така че да сме сигурни, че няма възможности за различни тълкувания, заяви премиерът Денков. Според него е ясно е, че ще има спорове с „Газпром“, "но това не означава, че ние трябва да ги налагаме".
Репортер - София Господинова
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет