За 140 години във фондовете на Военноморския музей във Варна са постъпили над 70 хиляди експоната
За 140 години във фондовете на Военноморския музей във Варна са постъпили над 70 хиляди експоната, разказа днес за БТА директорът на културната институция д-р Мариана Кръстева. Във външната и вътрешната експозиция са подредени 1200 от тях.
Военноморският музей във Варна днес чества две годишнини - началото на института, поставено преди 140 години, и 100 години присъствие в крайморския град. Сред гостите на тържеството бяха командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, директорът на Националния военноисторически музей доц. д-р Соня Пенкова, представители на културни институти във Варна, офицери от флота.
Началото на Военноморския музей е документирано на 12 октомври 1883 година, разказа Кръстева. Тогава в рапорт на командира на Дунавската флотилия капитан-лейтенант Зинови Рождественски е посочено, че има вече зачатък на музей и неговите очаквания са това да бъде официално регламентирано.
Всъщност историята на музея следва тази на Военноморските сили, защото до голяма степен той е рожба на моряците, допълни Кръстева. През май 1923 година културният институт вече е във Варна и е настанен в две помещения на Девическата гимназия, осигурени със съдействието на министерството на просвещението. Музеят получава и благословията на Двореца, царското семейство му прави дарения, допълни Кръстева.
В настоящата си сграда музеят е настанен през 1955 година. По думите на директора му най-старите като възраст експонати в него са останки, открити на морското дъно, които разказват за корабоплаването по западния бряг на Черно море отпреди 3-4 хилядолетия. Фондът на музея се формира основно чрез дарения, каза още Кръстева. Основният дарител са Военноморските сили, както и офицери и ветерани от военния и търговския флот. Кръстева допълни, че много от експонатите са осигурени от наследници на хора, служили във флота. Освен това музеят разчита и на подкрепата на фирми за поддръжката на сградния фонд.
По случай двете годишнини е подредена изложба, представяща платна на някои от най-изявените български художници, изкушени от темата за морето. В експозицията най-много са творбите на Александър Мутафов, уточни Кръстева. По думите ѝ част от авторите са военни художници, творили по време на Първата световна война, а платната представят епизоди от отбраната и охраната на бреговете ни, как екипажите се готвят за среща с противника. В експозицията са представени и две скулптурни композиции на Кирил Шиваров.
Репортер - Мила Едрева
Оператор - Данаил Войков
Монтаж - Валя Ковачева