„Аполония” отличи „Фондацията” с наградата „Аполон Токсофорос”
Супергрупата „Фондацията” получи наградата „Аполон Токсофорос”, с която фондация „Аполония” отличава всяка година изявени български творци. Маргарита Димитрова връчи статуетката на музикантите по време на концерта „Фондацията” празнува 10 години около света”. С музикалната проява на сцената на амфитеатъра в Созопол приключи тазгодишното 39-о издание на Празниците на изкуствата „Аполония”.
„Тази година „Фондацията” получава нашата награда за принос към българската култура в представянето ѝ зад граница. А тези момчета наистина са обиколили целия свят. Аз не знам откъде са тези сили, но сега са тук, в Созопол, и ще ви радват цяла вечер. Искрено да им благодарим!”, каза Маргарита Димитрова, артистичен директор на фондация „Аполония”, при връчването на отличието. Статуетката прие Кирил Маричков от името на групата.
„Дадох я на доайена на групата, защото той е такъв човек, че ни радва от много години”, каза Димитрова. „А тези млади хора, които са около него, направиха това, което наистина е връх в поп музиката – да се съберат заедно, да бъдат приятели и да свирят. Е, това е наистина блаженство”, допълни още тя. Димитрова пожела на музикантите от състава още много „да пътуват, да свирят и да ни радват”.
Славчо Николово благодари от името на „Фондацията” за оказаната чест. „Благодарим и че откакто се е създала групата, нямаме пропуск – всяко лято, всеки септември, сме тук, на „Аполония”. Разбира се, стараем се да е с нови проекти. И тази вечер е така. Така че – благодарим от сърце!”, допълни още той.
На сцената на амфитеатъра в морския град до Кирил Маричков, Иван Лечев, Славчо Николов и Венко Поромански от „Фондацията” бяха и музикантите Косьо Цеков от ФСБ и Наско Пенев от Б.Т.Р.
ЦЕНАТА НА УСПЕХА
Последният, девети фестивален ден на Празниците на изкуствата „Аполония”, предложи разнообразна програма за жителите и гостите на морския град. Сред тях бе събитието от дискусионния формат „Цената на успеха”. Тази година то бе посветено на Българската телеграфна агенция, която заедно с „Фондацията” представи тематичния брой на списание ЛИК, посветен на 10-годишнината от основаването на супрегрупата. Модератор на срещата бе генералният директор на БТА Кирил Вълчев, а в разговора се включиха доц. Георги Лозанов, главен редактор на ЛИК, както и музикантите от „Фондацията” – Кирил Маричков, Венко Поромански, Славчо Николов и Иван Лечев.
„Броят за „Фондацията” е поредният, който ние правим по един различен модел на списание ЛИК отпреди – от 70-те и 80-те години, защото вече няма смисъл да се прави списание – културен дайджест, тъй като тази работа я върши успешно интернет”, каза Вълчев. „Но ние направихме нещо, за което много се говори точно на тази „Аполония” – за паметта. Ние разтворихме архивите на БТА. По различни теми търсим какво е писала БТА, респективно – във фотоархива какво е заснела като снимки, и публикуваме броеве като една историческа снимка”, допълни той. Генералният директор посочи още, че 10 години се оказват достатъчни, за да направи една такава историческа снимка и на „Фондацията”.
ЛИТЕРАТУРА
Две бяха литературните премиери в програмата за деня.
В Художествената галерия на Созопол Мария Касимова – Моасе представи „Записки от Шато – Лакрот: Резиденция Злокучане”. Комедийният роман е вдъхновен от забавните лични истории, случили се покрай брака на писателката с французин.
Книгата „Записки от Шато Лакрот – Резиденция Злокучане” е аудиосериал, поръчан от Сторител. Много успешно протече неговото представяне. Поради голямата слушаемост, той се превърна и в книга, каза пред БТА писателката и журналист Мария Касимова-Моасе в Созопол. „Двете части на „Записки от Шато Лакрот” разказват за една българка, която е омъжена за французин, за срещата с неговите родители и за съвместния живот във Франция. След феноменалното лято, прекарано във Франция, те са поканени в българското село Злокучане, където също се случват смешни и в крайна сметка много позитивни неща – между две култури, между двете семейства, между хората с нагласи един към друг. В тази ситуация, животът се оказва добър учител”, допълва авторката.
Проф. Божидар Манов представи книгата си „Хора с прякори”, определена като сборник с „тъжни разкази”. В интервю за БТА той разказа предисторията на разказите, откъде идват героите, описани в тях, причината за добавянето на подзаглавието „Тъжни разкази“, отношението му към художествения текст, бягането от жанра, който той нарича „баналите́“ и ефекта на двойното зрение в произведенията.
„Казвам, че разказите са подквасени от някакво зърно достоверна истина. Във всеки от тези 16 разказа има зърно достоверна истина – персонаж, който аз лично познавам, или препредаден от разказ на мои родственици, или самото име прякор, което е останало в паметта, или детайли от тъжния им край. Това обаче е само зърното, което подквасва сюжета. Останалото е плод на авторско въображение.”, казва авторът.
МУЗИКА
В залата на Археологическия музей българският цигулар проф. Минчо Минчев представи възпитаниците от музикалния майсторски клас, който ръководи в рамките на „Аполония” тази година.
Милена Вълева, Ива Маринова, Антоанета Вельова, Олга Дойкова и Антон Георгиев изпълниха творби на Телеман, Брух, Сен-Санс, Бах и други именити композитори.
ТЕАТЪР
Драматичен театър – Благоевград гостува на сцената на читалище „Отец Паисий” със спектакъла „Съмнение”. По пиесата на Джон Патрик Шанли работи режисьорът Стайко Мурджев. Калин Врачански, Станка Калчева, Мариана Бонева и Радена Вълканова са актьорите, които се превъплъщават в ролите на спектакъла. Главен герой е енорийски свещеник отец Флинт от измисленото църковно училище „Св. Никола” в Бронкс.
КИНО
В Лятното кино бе прожектиран филма „Васил”. Режисьор и сценарист на лентата е Авелина Прат, а актьорският състав включва: Иван Бърнев, Карра Елехалде, Алесандра Хименес, Сузи Санчес и Сю Флек, Лорена Лопес и Пепо Бласко. Историята на испанско-българска копродукция се движи около съдбата на главния герой - Васил, бългapcĸи имигpaнт, ĸoйтo cпи по yлиците на Валенсия, но е виртуоз на играта на бpидж и шaxмaт.
Репортер - Яница Христова
Оператор - Красимир Михайлов
Монтаж - Емил Граничаров