Изложба „Родена край Одрин” представя историята на съвременната българска артилерия в Стара Загора
В навечерието на отбелязването на 138 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия - 6 септември в малката изложбена зала на Регионалния исторически музей в Стара Загора ще бъде открита изложбата „Родена край Одрин”. Експозицията ще представи моменти от историята на съвременната българска артилерия, основите на която се поставят в битките на Балканската война (1912–1913 г.). Tя ще бъде открита днес в 17:30 часа.
„Край Одринската крепост през Балканската война се ражда съвременната българска артилерия“, разказа за БТА д-р Симеон Цветков, уредник в отдел "Етнография" в Регионален исторически музей - Велико Търново. И допълва, че често се посочва как преди това българската армия е участвала в Сръбско-Българската война „това е първата война след Освобождението, в която новосъздадената българска войска се утвърждава, но тя е война в защита на Съединението. Тя е неочаквана война, защото ние не сме очаквали, че сърбите ще ни ударят в гръб. И цялата българска армия, която през този период е била съсредоточена на границата с Турция, в тридневен марш стига до София до Сливнишката позиция, където има решително сражение със сръбската армия. Разбива я и по този начин утвърждаваме Съединението. Но през периода след Сръбско-Българската до Балканска война се развива българската военно-теоретична мисъл. Генералният щаб и българските висши военни започват да изучават чуждия опит и всички най-модерни артилерийски и военни програми и устави. Руско-японската война от 1904-1905 година дава много „храна“ за размисъл на нашата военно-теоретична мисъл и поуките от нея успешно са приложени по време на Балканската война“, разказа още историкът. И подчерта, че точно при Одрин „за първи път в света се създават и утвърждават нови артилерийски прийоми, които се използват до днес с пълна сила“, посочи още той.
Изложбата включва 18 табла с оригинални фотоси от епохата от Държавен военен архив, Регионален исторически музей-Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев, Симеон Цветков и над 70 модели и диорами на артилерийски системи, които са били на въоръжение в Българската армия от периода на Балканската война през годините до ден днешен.
„Освен оръдия посетителите ще видят и създаването на нашите бронетанкове и войски през 30-те години на 20 век и създаването на зенитно ракетната техника, която през 60-те години започва да навлиза в редиците на българската армия“, обясни още д-р Цветков. Според него експозицията е интересна както за възрастни и хора, интересуващи се от военната история, така и за малките деца. Защото за изработката на даден макет- оръдие, танк или ракетна установка, е предизвикателство да сътвориш нещо създадено от пластмаса.
Моделите са в мащаб 1/35 и са изработени от моделистите от „Манта модел клуб”, „Scale Models Club – Bulgaria“ и моделистите Борислав Асенов, Валентин Велков, Красен Георгиев, Георги Цанков, Стефан Стефанов, Калин Меродийски, Ангел Йовчев, Чавдар Георгиев, Ангел Димитров, Цветелин Иванов.
Изложбата се организира от Регионален исторически музей - Велико Търново и ще бъде в РИМ Стара Загора до края на ноември.
Репортер и оператор - Павлина Дудева
Монтаж - Валя Ковачева