Паралелка с обучение изцяло на български език е открита от тази учебна година в ОУ „Христо Ботев“ в Цариброд
След няколко десетилетия от тази учебна година в ОУ „Христо Ботев“ в населения предимно с етнически българи сръбски град Цариброд (Димитровград) е открита паралелка с обучение изцяло на български език.
Общо петима петокласници ще учат химия, физика, математика и останалите предмети на български.
Посланикът на Република България в Сърбия Петко Дойков поздрави днес в Цариброд петокласниците, избрали да учат на български, както и първокласниците в училището, и им пожела успешна нова учебна година.
Радвам се и на вас, и на вашите родители, за това, че направихте избора да започнете да се обучавате на български език. Да знаете, че правите история, каза посланик Дойков.
Председателят на Националния съвет (НС) на българите в Сърбия Стефан Стойков и кметът на община Цариброд Владица Димитров също поздравиха децата с началото на новата учебна година.
Децата получиха от НС като подарък раници и пособия, а петокласниците от българската паралелка - и преведени на български безплатни учебници.
Бившата директорка на училището Катерина Симеонов, която сега е сътрудник-училищен психолог, каза пред БТА, че паралелка с преподаване изцяло на български в това училище не е имало от около 40 години.
Нямаме притеснения за процеса на обучение. Имаме подготвени преподаватели със сертификати за владеене на български език и повишена квалификация във Великотърновския университет, каза тя пред БТА.
Петокласниците в българската паралелка също не се притесняват, че ще имат затруднения да учат на български, тъй като от първи клас учат и на сръбски, и на български.
Имах желание да се запиша в българска паралелка, за да науча по-хубаво майчиния си език, казва петокласникът Максим.
Катерина Симеонов каза, че с подкрепата НС сръбското министерство на образованието е разрешило да се сформира българска паралелка от само пет ученици.
Ще се радваме следващата година да има още повече ученици, добави тя.
Симеонов обясни, че родителите на децата от националното малцинство в Сърбия по принцип имат право в първи клас да избират дали децата да се обучават изцяло на сръбски и тогава се осигурява избираем предмет "изучаване на майчин език" с елементи на национална култура или да се обучават изцяло на български. Когато се обучават на български, сръбският също е задължителен предмет. Трети вариант е двуезиковото обучение - всички предмети се преподават на сръбски, а часовете по български постепенно се увеличават от два в началното училище на четири в пети и шести клас, като ключовите понятия се изучават и на български, и на сръбски.
Настоящата директорка на училището Милена Ставров каза, че с подкрепата на министерствата на образованието на България и на Сърбия, българското посолство и консулство, както и с помощта на НС новооткритата паралелка се е реализирала.
Посланик Дойков и председатели на НС Стефан Стойков раздадоха днес безплатни учебници на български език и на 12-те деветокласници, избрали да се обучават на български език в гимназия “Св. Св. Кирил и Методий” в Цариброд.
Избрах да уча на български, за да ми бъде по-лесно, когато отида за уча в университет в София, каза десетокласничката Сара.
Директорът на училището Братислав Стаменов каза пред БТА, че огромна част от възпитаниците на гимназията се записват в български университети. Той уточни, че български паралелки в училището има от 2009 година, а с дипломата, с която излизат възпитаниците на гимназията, могат да кандидатстват както в Сърбия, така и в България.
Председателят на Националния съвет (НС) на българите в Сърбия Стефан Стойков изтъкна пред журналисти изключителното значение на откриването на паралелката с обучение изцяло на български в училище "Христо Ботев". Той припомни, че през май месец заедно с посланик Дойков са представили пред родители на бъдещи първокласници в Цариброд ползите от това децата им да се обучават на български език, но за съжаление не е сформирана българска паралелка в първи клас.
Аз съм оптимист, като тръгна една паралелка, се надявам, че до 12 клас през цялото време ще се обучават на български, а февруари - март догодина да направим една позитивна кампания, за да се открие и паралелка в първи клас с обучение изцяло на майчин български език, каза Стойков.
Репортер - София Ангелова
Оператор - Минко Чернев
Монтаж - Кристиян Пандев