Нобеловата лауреатка Еманюел Шарпантие започва работата си върху „генетична ножица“ преди двадесет години
Проф. Еманюел Шарпантие започва още преди двадесет години работата по технологията, станала известна като „генетична ножица“, за която бе отличена заедно с Дженифър Даудна с Нобеловата награда за химия през 2020 г. Това разказа самата Шарпантие на 72-ата Среща на Нобелови лауреати с млади учени в Линдау, Германия, провела се от 25 до 30 юни.
Това бе първото участие на проф. Шарпантие в престижния форум и тя бе сред най-търсените за контакт от младите учени Нобелови лауреати, участващи в срещата. Тази година събитието на брега на Боденското езеро събра 38 Нобелови лауреати и над 600 млади учени от повече от 90 страни в света.
Френската изследователка, която от десет години работи в Германия и оглавява звеното за изследване на патогените в Института Макс Планк в Берлин, участва в две дискусии в рамките на форума и изнесе лекция за пътя й като учен до разработването на технологията CRISPR-Cas. Тя даде интервю пред журналисти от шест медии, сред които и БТА.
Приносът на българската изследователка Елица Делчева за разработването на технологията CRISPR бе откроен от проф. Шарпантие в лекцията, която тя поднесе пред няколкостотин участници във форума.
„Имах привилегията да работя с много ентусиазирани млади учени, които работеха упорито и по-специално Кшищоф Чилински, Елица Делчева", каза Шарпантие в началото на лекцията си.
Тя наистина беше движещата сила в проекта, отговори Шарпантие на въпрос на БТА за ролята на Елица Делчева в изследването, отличено с Нобелова награда.
„Да, наука от България!“, възкликна изследователката, когато чу въпроса с името на Делчева. „Трябва да кажа, че това беше невероятно - студентка в магистърска степен, която повика една докторантка, доведе я при мен и ми каза: “Еманюел, Маню - с това име ме наричат, ще остана, докато довършим проекта” - това бе статия за списание “Нейчър”. Така че тя остана в магистърската степен две години“, каза Шарпантие. С нея направихме експериментите, които преди това не можахме да извършим за цяла година, каза микробиоложката. „Така довършихме изследването за “Нейчър” и тя наистина бе движеща сила в проекта“, заключи Шарпантие.
Елица Делчева е съавтор на статия в сп. „Нейчър“ за CRISPR РНК от 30 март 2011 г. Описаното изследване е стъпка от процеса на разработването на технологията, за която Шарпантие и Даудна бяха отличени с Нобелова награда.
Репортер и оператор - Антоанета Маркова
Монтаж - Кристиян Пандев