Съвместна декларация за евроатлантическата интеграция на Украйна подписаха българският премиер Николай Денков и президентът на Украйна Володимир Зеленски
Съвместна декларация за евроатлантическата интеграция на Украйна подписаха в Министерския съвет премиерът на България акад. Николай Денков и президентът на Украйна Володимир Зеленски. Министрите на енергетиката на двете страни подписаха меморандум между министерствата на енергетиката на България и Украйна за сътрудничество в областта на енергетиката.
Искам да ти благодаря, България, за подкрепата и защитата на нашите хора. Това каза на брифинг в Министерския съвет президентът на Украйна Володимир Зеленски след среща с премиера акад. Николай Денков и вицепремиера и министър на външните работи Мария Габриел. Много е важно, че в тази морална криза в Европа, България е защитница, противник на политиката на геноцид, която Русия води против нашата независимост, добави президентът на Украйна.
Зеленски благодари за подкрепата, която предоставя България в областта на отбраната. "Това е един пакет за защита, не за настъпление. Това е пакет, за да могат родителите да защитят децата си", заяви украинският президент. Той припомни, че в началото на войната руски униформени са изнасилвали украински деца, имало е масови изтезания и масови погребения. Зеленски каза, че руснаците използват ракети за обстрел по цивилното население, като днес са убити украинци на границата с Полша - страна членка на НАТО.
"Всеки човек има правото да защитава децата си. Ако при вас нахлуе човек, вие ще защитавате децата си, защото иначе ще ги изгубите", каза Зеленски. Той подчерта, че не се знае местоположението на 200 000 украински деца, колко от тях са депортирани, дали са живи. "Това малко ли е, за да ни помогнете да се защитим", попита украинският президент. Това е правото на всеки човек, на всяка държава да избира, допълни той.
Володимир Зеленски каза, че днес е провел много съдържателни преговори с премиера на България Николай Денков по целия комплекс от двустранните отношения, особено по тема сигурност. Украинският президент припомни скорошния терористичен акт на Каховската ВЕЦ, "при който бе замърсено нашето общо Черно море и показа колко крехка е ситуацията в нашия регион". Той каза, че двете страни са се договорили значително да засилят сътрудничеството в отбранителния сектор. Непременно ще споделим с партньорите, че нашата обща сила стана по-голяма, посочи Зеленски. Той информира, че с Николай Денков са обсъдили в детайли и помощта, която България предоставя на Украйна. Ще продължим разговора за продължаването на лекуването на украински войници в България и за обучението на медицински персонал в България, каза Зеленски.
Украинският президент е помолил България да вземе участие във възстановяването на Украйна, в образователната и екологичната сфера. Обсъдихме сътрудничеството в областта на енергетиката, като част от архитектурата на стабилността във всяка страна. Трябва да защитим хората от ценови кризи, каза Зеленски. "Радвам, се че енергетиката става един от приоритетите на сътрудничество между България и Украйна", допълни той. По думите му двете страни са обсъдили още взаимодействието в сферата на европейската и атлантическата евроинтеграция и са подписали декларация. "Искам да отбележа готовността на България да вземе участие в тези усилия", каза Зеленски. Той информира, че са стартирали консултации на ниво съветници и посланици и изтъкна, че са започнали обсъждането по темата в България на ниво посланик. Зеленски каза, че още не е определен посланик на България в Украйна и допълни, че ще коментира темата на срещата си днес с президента на България Румен Радев.
Володимир Зеленски благодари на България за помощта и подкрепата. "Украйна никога няма да забрави, че в такъв труден за нас момент вие сте с нас. Високо оценявам това и много ви благодаря", заяви украинският президент. След срещата в Министерския съвет и с президента Румен Радев в президентството, Володимир Зеленски се срещна и с ръководствата на парламентарните групи, вносители на проекта на декларация в подкрепа на членството на Украйна в НАТО.
Независима и суверенна Украйна е ключова за евроатлантическата сигурност в региона. Това каза на брифинга в Министерския съвет премиерът акад. Николай Денков след среща с президента на Украйна Володимир Зеленски. България е последователна в подкрепата си за суверенитета и териториалната цялост на Украйна, защото сме убедени, че независима и суверенна Украйна е ключова за евроатлантическата сигурност в региона. Русия трябва да се изтегли безусловно в нейните международно признати граници, както и да понесе съответната отговорност, заяви Денков.
Русия трябва да се изтегли безусловно от Украйна, както и да понесе своята отговорност, включително и за военни престъпления, заяви премиерът Денков. Той отбеляза, че Украйна заема важно място във външнополитическите приоритети на България поради историческата и географската близост между двете страни. "В Украйна се намира най-голямата българска историческа общност зад граница. Заради всичко това България не може да гледа безучастно страданието на милиони хора само на няколкостотин километра от нашата граница“, каза министър-председателят.
Николай Денков припомни, че още от първите дни на войната тогавашният премиер Кирил Петков и финансовият министър Асен Василев лично са се ангажирали на европейско ниво с подкрепа на украинската кауза. „България стана втори дом за стотици хиляди украински бежанци. Оказваната по двустранна линия помощ в момента се определя с три решения на българския парламент и поставя страната ни на едно от челните места по подкрепа“, коментира Николай Денков. По думите му подкрепата за Украйна е станала особено силна през последните месеци при настоящия състав на Народното събрание и излъченото от него редовно правителство. Денков припомни още, че освен това страната ни подкрепи всички санкционни пакети срещу Русия, въпреки трудностите пред българската икономика.
„Неотклонен български приоритет остава отстояването на правата на българското мнозинство в Украйна. Вярваме, че легитимните интереси на нашите сънародници ще бъдат зачитани при изграждането на цялостна правна рамка относно зачитането на правата на националните мнозинства в Украйна“, каза министър-председателят. Той отбеляза, че българите в Украйна са естествен мост на сътрудничество не само между нашите две държави, но също и между Украйна и ЕС като цяло.
„Днес с президента Зеленски подписахме двустранна политическа декларация за подкрепа на евроатлантическа интеграция на Украйна, когато това стане възможно“, заяви премиерът Николай Денков, като отбеляза, че страната ни познава от собствен опит трансформиращата сила на членството в силни организации като ЕС и НАТО. Той допълни, че процесът на разширяване трябва да бъде заедно с процеса на реформи в страната кандидат.
„Бъдещето на Украйна е в сърцето на европейската сигурност, в НАТО и в ЕС. България ще продължава да подпомага ефективно Украйна в подготовката за включване в европейската организация. Нашата страна е готова да участва в следвоенното възстановяване на Украйна“, посочи още премиерът. По думите му страната ни може да предложи експертиза, помощ за енергийната и транспортната инфраструктура, а български компании имат готовност да помогнат при реставрацията на засегнати сгради.
„България иска устойчив и справедлив мир в Европа и в света и ще направи необходимото, за да приближим всички ни към него. Очаквам с президента Зеленски да се видим на срещата на Върха на НАТО във Вилнюс, когато ще бъде и първото заседание на новосформирания съвет НАТО - Украйна, на който ще бъдат взети важни решения“, отбеляза министър-председателят.
На журналистически въпрос за сътрудничеството в областта на енергетиката с Украйна и оборудването за АЕЦ „Белене“, премиерът заяви, че са започнали сериозни разговори за това дали биха могли реакторите да бъдат използвани в една от атомните централи в Украйна. „Това е само начало на преговорите, има много технически параметри, има много финансови и икономически параметри, които трябва да се дискутират. Разговорът е по същество за голямото оборудване, което би могло да бъде използвано в Украйна, ако успеем да проведем тези преговори и да стигнем до съгласие за това как би могла да се реализира тази сделка“, заяви премиерът.
Николай Денков отправи молба по тази тема да се слуша това, което казва министърът на енергетиката и правителството, защото „много често т. нар. експертни мнения се оказва, че отразяват различни или недостатъчно информирани, или може би ангажирани с други интереси, мнения“.
По-късно през деня премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел ще бъдат домакини на дискусия с участието на президента на Украйна Володимир Зеленски, посланици, политици и представители на гражданското общество.
Текст – София Господинова, Рени Никифорова, Константин Костов
Кадри – Пресслужба на Министерски съвет