В доклада на ЕК за върховенството на закона ще има промени до последния ден, съобщи премиерът Денков
В доклада на ЕС за върховенството на закона в частта за нашата страна ще има промени до последния ден. Това съобщи премиерът Николай Денков пред български журналисти в Брюксел, където участва в двудневното заседание на Европейския съвет.
Той поясни, че това се налага, за да бъде отчетен постигнатият от България напредък. Очакваме честен, коректен, достатъчно конкретен и ясен доклад, посочи премиерът. Той добави, че при разговора му с холандския премиер Марк Рюте събеседникът му е бил "по-отворен в посока приемане в Шенген" на нашата страна. Денков посочи, че Рюте е отбелязал важността на съдържанието на доклада.
Доверие на лично ниво вероятно може да се изгради, но въпросът е дали можем да изградим доверието на обществата, политиците и парламентите в Нидерландия и в Австрия. Двустранните срещи с Рюте и австрийския канцлер Карл Нехамер бяха насочени към това как да работим с техните общества, за да спечелим доверието, поясни Денков. Той съобщи, че се предвижда да посети Австрия възможно най-скоро, за да представи резултатите от проекта за охрана на българо-турската граница и да договори австрийски граничари и митничари да отидат на границата и да се уверят на място какво се прави, и да споделят своя опит.
Премиерът поясни, че на заседанието на Европейския съвет не се е стигнало до приемането на заключения за миграцията, но е общо мнението, че трябва да се направи всичко възможно да се задържат мигрантите в страните, от които идват, извън ЕС. Ако може да не спорим вече как да се преразпределят мигрантите, а как да не влизат в ЕС. Колкото и трудности да имаше със споразумението за миграцията с Турция, свърши и върши работа. Идеята е ЕС да сключи такива споразумения и с други държави, уточни Денков. Видя се, че Унгария и Полша не са съгласни с общия подход към миграцията, добави той.
По повод помощта за Украйна премиерът посочи, че трябва да се мисли за по-дългосрочни фондове, дали може да се използва запорираното руско имущество, както и Европа да мисли много сериозно за осигуряване на достатъчно боеприпаси и за повишаване на производствените мощности на военнопромишления комплекс. Важно за нас е, че това засяга и българската военна промишленост, част от европейските инвестиции за повишаване на капацитета биха могли да бъдат в България, ако сме достатъчно активни, отбеляза той.
Нека да видим как ще се реши да се действа на европейско ниво (с руското имущество - бел. кор.), даже на световно ниво ООН дали може да се включи по отношение на юридическите основания и механизми за използването на тези средства. Няма да бъдем лидери в този процес, защото той е много сложен, добави министър-председателят.
Текст - Николай Желязков
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет