БТА и международната балетна асоциация „Сара-Нора Прима” подписаха договор за партньорство
БТА и международната балетна асоциация „Сара-Нора Прима” подписаха днес договор за партньорство. „Поводът е предстоящият международен балетен конкурс „Сара-Нора Прима“. Първото негово издание ще бъде от 4 до 9 юли, а още от началото на следващия месец започва съпътстващата балетна академия. Конкурсът ще се проведе на сцената на Бургаската опера", каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
„Наградният фонд е над 25 000 лв. Благодарение на контактите си и на дългите години, в които се занимавах с балет, сме организирали изключително ценни награди – гастроли, едногодишни договори в множество театри у нас и в чужбина, много участия на различни форуми, обучения“, каза Сара-Нора Кръстева.
По думите й към момента има заявени 74 участия от над 10 държави, сред които Германия, Гърция, Испания, Италия, Кипър, Португалия, Румъния, Русия, САЩ, Сърбия. „С повечето от тези страни БТА има партньорство с техните национални агенции, така че това е една възможност да популяризираме тези участници и в собствените им страни, така ще популяризираме и опита на България да възстанови балетния конкурс“, каза Кирил Вълчев.
В журито, от българска страна, са Марта Петкова, Маша Илиева и Никола Хаджитанев от националния балет, както и хореографът Фреди Франдзути, Грегор Хатала, директор на международния балетен конкурс Vibe във Виена и Сеул, Кай Киоп – директор на балетното училище в Естония, Мария Володина – солистка на „Болшой театър“, сръбската примабалерина Анна Павлович и колегата й Константин Костюков.
„България има 95-годишна балетна традиция. През 1928 година е първото представление на балетен спектакъл, на сцената на Софийската опера – балета на Лео Делиб – „Копелия“. Първият български балет е от 1937 година – „Змей и Яна“ на Христо Манолов“, припомни Вълчев. „Разбира се, тази традиция е далеч по-кратка от световната традиция, тъй като се счита, че първият цялостен балетен спектакъл с един сюжет, а не просто танци, е от 1581 година във френския кралски двор“, добави той.
„България има и сериозна традиция с международния балетен конкурс във Варна, чието първо издание е през 1964 година. През следващата година ще се отбележат 60 години от този конкурс, който обаче в последните години има затруднения с провеждането. Както впрочем, такива затруднения имат и други балетни конкурси като националният балетен конкурс в Добрич. Така че, на практика, единственият балетен конкурс, който в момента започва своето съществуване, е в Бургас“, каза още Кирил Вълчев. Той добави, че негов организатор е най-младият ръководител в историята на националния балет – в продължение на 13 години – Сара Нора Кръстева, която е и прима на Националния балет от 2003 година.
„България беше първата в света, която създаде международен балетен конкурс – тази във Варна. Малко известен факт е, но аз съм наистина много свързана с този конкурс, защото моята майка, която е също беше примабалерина, беше първи номер на първия балетен конкурс. Тоест, тя беше първият състезател изобщо в света, който се състезаваше на такъв форум. Безкрайно съжалявам и бих направила всичко възможно да продължи да съществува този конкурс, но, за съжаление, нещата са по-сложни“, каза Сара-Нора Кръстева.
По думите й идеята на конкурса в Бургас е да помага на бъдещото поколение балетни артисти. „След като 13 години бях ръководител на националния балет, мога да кажа, че с чиста съвест оставих огромен репертоар и чудесна подмладена трупа. Защото имах възможността да сменя три закона в страната. И спокойна си тръгнах оттам. Но нещото, което наблюдавам в годините е, че системата ни на обучение се превърна в един лабиринт с множество врати. Идеята ми е да покажа на децата коя е вярната, а те имат свободна воля, ако искат да я отворят и да я прекрачат. Трябва да се помага на младото поколение. Надявам се, че с този конкурс ще им помогнем“, каза още Сара-Нора Кръстева.
Оператор - Любен Младенов