Линдау е домакин на 72-рата среща на Нобелови лауреати и млади учени
Линдау е домакин на 72-рата среща на Нобеловите лауреати и младите учени. Тазгодишното издание е посветено на медицината и бе открито от Бетина Бернадот, която ръководи съвета на фондацията, организираща срещите.
Форумът събира до 30 юни в гр. Линдау, на брега на Боденското езеро, 38 лауреати на Нобелови награди и 600 млади учени от цял свят, сред които има и български специалисти, работещи у нас и в други страни. Водеща на церемонията бе Нкечи Мадубуко, доктор по социология и специалист в публичните комуникации.
Обръщение към участниците в срещата отправи германската министърка на образованието и изследванията Бетина Щарк-Вацингер, която подчерта ролята на диалозите на учените в съвременния свят с настъпването на изкуствения интелект. Тя обърна внимание на необходимостта от запазване на свободата на академичните изследвания успоредно с установяването на етични стандарти в използването на изкуствения интелект.
Видеообръщение направи и Нобеловият лауреат за мир от 2007 г. и бивш вицепрезидент на САЩ Ал Гор. Той говори за ролята на учените в овладяването на пандемията от новия коронавирус, като припомни, че благодарение на обединените усилия на учените по света за кратко време бяха разработени ваксини срещу КОВИД-19, но обърна внимание и на неравномерното разпределение на ваксините по света.
Ал Гор каза, че заради климатичните промени все по-често в нетипични райони възникват масови зарази с вируси като денга и малария. Ако не овладеем глобалното затопляне, милиони хора ще живеят в райони, в които няма да е безопасно да се стои на открито за по-дълго време, каза той. Ал Гор говори и за опасността от замърсяването на въздуха, особено от изкопаемите горива.
„Вие всички работите, за да изградите едно по-здраво бъдеще за човечеството, работите, за да предотвратите и да лекувате състоянията, които климатичната криза изостря. Но нека не се заблуждаваме, за да излекуваме тези проблеми, трябва да спрем да използваме изкопаеми горива, каза Ал Гор в обръщението си. Нека се обърна към всеки един от Вас, каза Гор – вие сте сред гласовете в света, на които хората имат най-голямо доверие, когато става дума за последиците от климатичната криза. Лекарите и учените вече дадоха някои от най-ярките доказателства за това, че трябва да действаме спешно. Затова насърчавам всички ви не само да продължавате с изследванията си, но и да търсите начини да споделяте резултатите от изследванията си с правителствените ръководители, бизнеса, гражданското общество. Вашите гласове и работата ви са по-важни отвсякога“, каза Гор. И завърши шеговито, че политическата воля също е „възобновяем ресурс“.
Струнен квартет от Виенската филхармония поднесе музикални етюди на церемонията по откриването на форума. Той продължи с дискусия за многообразието в науката и с лекции на Нобеловите лауреати Франсис Арнолд и Мортен Мелдал, носители на Нобелова награда за химия съответно през 2018 г. и 2022 г.
Репортер и оператор - Антоанета Маркова
Монтаж - Валя Ковачева