Гражданите трябва да бъдат част от правенето на политики, социалните мрежи не са достатъчни, заяви вицепремиерът Атанас Пеканов
Социалните мрежи и улицата не са достатъчни, гражданите трябва да бъдат част от правенето на политики, да задават своите въпроси и да получават информация по ясен и прозрачен начин. Това заяви служебният вицепремиер по управление на европейските фондове Атанас Пеканов, който откри публична дискусия в Министерския съвет, посветена на Седмицата на откритото управление по глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“.
„Гласът на гражданите не само трябва да бъде чут, а да бъде и взет под внимание“, посочи пред участниците във форума Пеканов, който е и председател на Съвета по координация на инициативата.
„По дефиниция отвореното управление е не само добро управление, а е включващо и предполага гласа на гражданите при прилагането на политиките, приемането на законите и при вземането на решения, които ги засягат. Не само да се чува този техен глас, а да се взема предвид“, каза още Пеканов.
Според него отвореното управление може да работи като коректив на отделните видови власти.
„Всичко това изисква променяща се култура на управлението и повишена гражданска активност. Благодарен съм на всички организации, които помагат за това в България. Изисква и включването на гражданите в правенето на политики“, допълни вицепремиерът Пеканов.
Днешната публична дискусия е на тема „Открито управление – цел и фокус на доброто управление“, а чрез нея страната ни се включва в традиционната Седмица на откритото управление, провеждана от 8 до 12 май в 75 държави по света.
От изказването на Пеканов стана известно, че участието на България в инициативата има за цел да гарантира конкретни ангажименти от страна на правителствата за насърчаване на прозрачността, овластяването на гражданите, борбата с корупцията и използването на новите технологии в управлението.
По време на дебатите акценти бяха поставени върху ІV Национален план за действие на България, изготвен и осъществяван в партньорство между неправителствени организации и администрации. В хода на разговорите стана известно, че изпълнението на четири от най-интересните и с висок обществен потенциал мерки от Плана ще бъде представено от инициаторите им – събиране и обобщаване на информацията за публичните разходи за преодоляване на последиците от ковид пандемията; изработване на проект на Закон за доброволчеството; разработване на стандарти за онлайн петиции на гражданите; създаване на национална Рамка за оценка на качеството на образованието у нас.
Представители на технологичния сектор, академичните среди, граждански организации за защита на човешките права и администрации ще дискутират публично темата „Изкуственият интелект – регулация и бъдеще“. Необходимостта от разработване на национални стандарти за приложението на изкуствения интелект, в съответствие с подготвяните европейски регулации също е една от мерките в Националния план за действие по инициативата „Партньорство за открито управление“.
Текст - Иван Лазаров
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет