БТА и „Виа фест“ подновиха договор за партньорство
Договорът за партньорство беше подновен днес от БТА, в лицето на генералния директор на БТА Кирил Вълчев, и „Виа фест“, в лицето на Николай Йорданов, директор на фондацията.
„Днес сме се събрали, за да представям две забележителни събития от културния календар на България. Едното, по-познатото, е 31-вото издание на международния театрален фестивал „Варненско лято“, другото е 17-ото издание на „Световен театър в София“, каза Кирил Вълчев. През миналата година във Варна, по повод 30-то издание на „Варненско лято“, БТА започна партньорство с фондация „Виа фест“ за трайното представяне на този фестивал. Това стана повод от миналата година БТА да има специален кореспондент във Варна, който работи само в сферата на културата образованието и науката, добави Вълчев.
Цветана Манева, актриса и председател на настоятелството на фондация „Виа фест“, благодари на хората, които се появявали съпричастност през всичките 17 години. „Благодарение на тях, не, че нямаше да се състои този фестивал, но вероятно щеше да бъде съпроводен с доста критични моменти и неприятности. Не ги наричам спонсори, те са съпричастни и стават част от нашата работа. Не знам чия е заслугата – дали това е заради качеството на програмата, която ние представяме, или прекрасното поведение на екипа, който се занимава за което аз лично съм много благодарна. Защото мисля, че аз обирам най-много комплименти, за което не съм си мръднала пръста достатъчно. Но пък аз съм устойчива и нахална като муха, що се отнася до тези, които трябва да станат съпричастни и да отделят внимание на това, което ние правим. На първо място, това е Столична община и специално госпожа Фандъкова, която има отношение към театъра, и към тази наша дейност, Министерство на културата, национален фонд „Култура“, Италиански културен институт, Унгарски културен институт, сдружение „Антракт“, фондация „Хомо луденс“, Първа инвестиционна банка“, каза Цветана Манева. Тя благодари и на театрите-домакини – Народен, Сатирата и „Топлоцентрала“.
„За нас това е едно от най-значимите събития в културния ни календар. То е дори част от стратегическите събития на Столичната община, защото дава възможност на софийската публика да се срещне с образци от световно ниво и съвременен театър, който може да се гледа по най-големите световни сцени“, каза Биляна Генова, директор на дирекция „Култура“ на Столичната община.
„Много се радвам, че за тези 17 години, откакто съществува „Световен театър в София“, той наистина започна като някакво разклонение на фестивала „Варненско лято“. Това беше преди доста години, но той се обособи като автономна структура със своя програма“, каза Николай Йорданов.
„Освен трите спектакъла на живо, тази година сме подготвили една наистина богата програма от общо седем заглавия, свързани с представяне на театъра по-различни начин“, каза Асен Терзиев, главният координатор на "Виа фест".
Както писа БТА, от 4 до 24 юни ще продължи 17-ото издание на „Световен театър в София". Предвидени са гостувания на спектаклите „Да яздиш облак” на Раби Мруе – на 4 юни в „Топлоцентрала“, „Любов” на Пипо Делбоно – на 8 юни в Сатиричния театър, и „Животът е сън” на Деклан Донелан и Ник Ормерод – на 15 юни в Народния театър „Иван Вазов” „Животът е сън” и „Любов” са най-новите сценични творби на Деклан Донелан (Великобритания) и Пипо Делбоно (Италия), а продукциите ще гостуват в София веднага след участия на международни театрални фестивали и форуми.
В основата на „Да яздиш облак“ е историята на собствения му брат Ясер Мруе, който излиза на сцената. След като е бил ранен в Ливанската гражданска война и е загубил способността си да използва думи, Ясер започва да снима видеоклипове. Прожектирани на сцената, те се сливат с неговия разказ за спомените му и така възниква една субективна картина на политическото развитие в Ливан.
След първата среща на българската публика с Пипо Делбоно през 2015 г., с „Орхидеи“, „Световен театър в София“ отново представя един от най-необичайните италиански режисьори, носител на европейската награда „Нови театрални реалности“. Неговият спектакъл „Любов“ вече жъне успехи по международните сцени.
„Любов“ е покана към зрителите за поетично, театрално-музикално пътешествие с отправна точка Португалия – страна, потопена в образи на силна меланхолия, с език и музика, наситени с фина мекота. Въздействащото звучене на португалското фадо експлодира в енергичните изблици на певците, а хипнотичният глас на Делбоно изпълнява стихове на един от най-големите поети на ХХ в. (Карлус Друмонд ди Андради, Жак Превер, Райнер Мария Рилке и др). Спектакъл, възпяващ любовта като изживяване, което кара струните на сърцето да вибрират и при най-малкото докосване“, разказват от „Световен театър в София"„
Най-новата продукция на световноизвестния театрален тандем Деклан Донелан и Ник Ормерод „Животът е сън” е реализирана съвместно с Националната компания за класически театър в Мадрид. Веднага след гостуването си на Световен театър в София, „Животът е сън” ще бъде представен на един от най-големите театрални фестивали, този в Единбург. Българската публика познава вече техни постановки, постигнали широко признание заради своите проникновени съвременни интерпретации на класическата драматургия и високо актьорско майсторство. Първото им гостуване в София е през 1987 г. с „Дванайсета нощ“ от Уилям Шекспир, а след това през 1994 г. – с „Както ви харесва“, представен на сцената на Народния театър. През 2008 г. Международният театрален фестивал „Варненско лято“ и платформата „Световен театър в София“ показаха френската постановка на „Андромаха“ от Расин, създадена в театъра на Питър Брук „Буф дю Нор“ в Париж. Този път те предлагат своя прочит на емблематичната пиеса на Калдерон от 17-и век, наричан още „испанския златен век“, със заложените в нея теми за свободната воля, съдбата и мистериозността на живота.
Оператор - Кристиян Пандев