Фестивалът "Гергьовски люлки" събра пазители на българския фолклор в град Левски
Фестивалът "Гергьовски люлки" събра днес за осми път пазители на българския фолклор и традиции в град Левски.
Между Великден и Гергьовден правим един пъстър и прекрасен празник, в който всъщност се радваме на българската народна традиция – на песента, на танца, на шевицата и най-вече на любовта, която се опитваме да възпитаваме у децата към тях. Това каза за БТА кметът на Община Левски Любка Александрова, под чийто патронаж се провежда фестивалът.
Тя подчерта, че младите хора участват "с мерак, с хъс" в подобни изяви, защото тук има традиции в изучаването на българските народни песни и танци. По думите на кмета фестивалът вече е станал популярен в страната. Увеличават се с всяка година самодейните състави, които идват от различни части на България, за да се изявят на сцената на "Гергьовски люлки".
Преди откриването на фестивала бе представен ритуалът за Гергьовден. Изпълнени бяха обичаи, характерни за празника, отправиха се благословии, както и молитви към свети Георги. Представена бе и традицията малки моми да се полюлеят на гергьовски люлки, украсени с пролетни цветя.
Повече от петстотин са участниците, които се изявяват по време на фестивала на сцената на новоизградения летен театър в град Левски. Сред тях са певчески и танцови състави, индивидуални изпълнители и оркестри от читалища, училища, частни музикални школи от Плевен, Ловеч, Велико Търново, Габрово, Белене, Летница и други селища. Малки и големи певци и танцьори, облечени в пъстри народни носии с вълнение представят своите изпълнения и получават аплодисментите на публиката. На сцената на фестивала се изявяват и много инструменталисти на тамбура, кавал и гайда.
Участниците са оценявани от жури с председател проф. д-р Тодор Киров, дългогодишен ръководител катедра "Музикален фолклор и хореография" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. То има задачата да определи и носителите на високите отличия в отделните категории на фестивала.
Репортер и оператор - Елина Кюркчиева
Монтаж - Габриела Теллалова