Най-старата църква в Букурещ беше осветена след серия ремонтни дейности
Най-старата църква в Букурещ "Свети Антон" беше осветена тази неделя след серия ремонтни и реставрационни дейности. От днес свещеници и вярващи отново могат да се молят вътре в храма след период, в който богослуженията се извършваха само навън, в летния олтар.
“Днешният празник идва в резултат на работата, която извършихме в църквата. Става въпрос за смяна на пода. Старият беше каменен и доста захабен, много от плочките бяха изпочупени. Направихме нов, от мрамор. Със смяната му осигурихме и монтирахме и отопление под пода”, споделя енорийският свещеник Георге Захария от църквата “Свети Антон”.
Службата беше отслужена от Плоещкия епископ Варлаам, викарий на Румънския патриарх. Хиляди миряни се стекоха в двора на храма, за да чуят посланията му и да се помолят с него, а след това имаха възможност да минат през светия олтар.
Най-старата църква в Букурещ датира от средата на XVI век. Някога е била дървена, а в нея се е извършвала коронацията на румънските князе, но през XIX век земетресение и пожари й нанасят сериозни щети. Николае Чаушеску планирал да я разруши изцяло, но тогавашният главен архитект на Букурещ успял да го разубеди.
До църквата "Св. Антон" е погребан българинът Иван Бакалоглу. На надгробната плоча има текст и на български език, който гласи: "Тук лежи Иван Бакалоглу, българин от Габрово, родом на 18 януари 1801 г., починал на 16 януари 1886 г., награден от руския император с орден "Св. Севастиян".
През 2017 г. църквата обогати своето наследство с частица от мощите на своя духовен закрилник и покровител - Свети Антоний Велики. Тя беше донесена от църквата на абатството на Свети Антоний от френската област Дофин, разположена на 60 километра от град Гренобъл. В храма се съхранява и чудотворна икона на Благочестивите.
Май месец ще бъде посветен на Света Богородица, съобщиха от храма. Днес миряните бяха призовани “да се молят на Мария - Царицата на мира, добрият Бог да промени сърцата на онези, които подкрепят войната, за да постигнем мир възможно най-скоро”.
Репортер и оператор - Мартина Ганчева
Монтаж - Кристиян Пандев