Балетният спектакъл "Грозното пате" е премиерното заглавие в културния афиш на Плевен
Балетният спектакъл "Грозното пате" е премиерното заглавие в културния афиш на Плевен. Той е продукция на най-голямото градско читалище "Съгласие 1869", към което работи балетна школа с над 65 години история и опит.
"Грозното пате" е създадено по идея на художествения ръководител на школата Маня Николова. Тя отбеляза, че за първи път спектакълът е поставен на плевенска сцена преди 20 години по сценарий и идея на дългогодишния ръководител на балетната школа Виолета Радева. Николова припомни, че балетната школа при читалище "Съгласие 1869" е най-старата в България, основана е само пет години след създаване на балетното училище в София. "Смея да твърдя, че тя е и най-уникалната със спектаклите за децата на Плевен, които поставя всяка година", добави хореографът.
Балерините, които участват в "Грозното пате", са на възраст от 10 до 18 години. За да потопят публиката във вълшебството на балета и да разкажат една от най-хубавите приказки на Андерсен, те репетират повече от три месеца, в залата са дори и по време на великденската ваканция. В ролята на майка патица публиката ще види Гергана Дилова, представител на "старшата възраст" на школата.
"Грозното пате" е най-емблематичната приказка за балет. Едва ли има нещо по-подходящо от нея, защото всяко едно дете отъждествява себе си, влизайки за първи път в балетната школа, като едно грозно пате, което би искало да се превърне в красив танцуващ лебед", каза още Николова.
Постановъчният екип на "Грозното пате" е представен от Стефан Кръстев, чиято е сценичната адаптация, Валя Козовска, репетитор, актрисата Ана Александрова, а сценографията е дело на Иван Велчев – Йово. Маня Николова подчерта подкрепата, която оказва ръководството и настоятелството на читалище "Съгласие 1869" в лицето на Ивайло Атанасов за реализирането на балетния спектакъл.
Премиерата на "Грозното пате" ще бъде представена тази вечер от 19:00 часа на сцената на читалище "Съгласие".
Репортер и оператор - Елина Кюркчиева
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова