БТА и Софийската градска галерия подписаха договор за сътрудничество
БТА и Софийската градска художествена галерия (СГХГ) сключиха договор за сътрудничество. Генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев и директорът на СГХГ Аделина Филева подписаха споразумението в националния пресклуб на БТА в София.
„Със Софийската градска художествена галерия ще започнем системно представяне на нейната дейност с информация в текст и в образ със снимки, които ще получаваме от галерията с уредени авторски права така, че те да могат да бъдат използвани от всички български и чуждестранни медии, благодарение на свободния достъп до информациите на БТА на български и на английски език“, каза Кирил Вълчев.
Чрез партньорството ще използваме архивите на БТА, коментира Аделина Филева. „Нашите проекти минават през едни много сериозни изследвания. Затова за нас е важно не само настоящето, но и миналото, така че през тях да направим едно добро бъдеще за българското изкуство“, каза тя.
Директорът на СГХГ посочи, че галерията е музей с колекция от 23 000 творби. Освен основното пространство, което всички познават, ние имаме още два малки музея, посветени на двама бележити български творци – Васка Емануилова и Дечко Узунов, допълни Филева.
През тази година Софийската градска галерия подготвя изложба, посветена на 100-ата годишнина от рождението на живописеца Генко Генков.
„За този проект ние сме се постарали да мислим не само за изложбата, която ще бъде в двете зали на партера в галерията. Това ще се случи от средата на юни до средата на септември. Ние, разбира се, винаги мислим, както вече споменах, за един албум, който запазва паметта за този художник. Същевременно сме предвидили с „Български пощи“ да валидираме марка по повод 100-годишнината“, разказа директорът на СГХГ.
По изложбата Аделина Филева работи с екип на галерията - изкуствоведите Красимир Илиев и Наташа Ноева. Асистент-куратор към проекта е Ана Топалова.
„Генко е една много популярна фигура, но от документална гледна точка почти нищо не знаем за него със сигурност. Това, което ще се опитаме да направим, е да намерим едни документални опори на митовете и легендите около тази личност, която наистина е една от бунтарските забележителни фигури в живописта на 60, 70, 80-те и по-късно до кончината му 2006 г.“, коментира Красимир Илиев. Той допълни, че екипът на галерията ще се опита да открие документални следи от пребиваването на Генко Генков в Белене.
„През 2006 г. последната изложба на Генко Генков беше в Софийска градска галерия. По време на изложбата той почина. И затова е толкова трудно. От една страна, този художник е много близко все още до нас. Познават го много хора, общували са с него и покрай различните разкази и легенди около него, в желанието всеки да е близо до този художник, се увеличава разказа и митологията, а фактите отиват на втори план“, коментира Аделина Филева. По думите й, галерията работи с всички възможни институции, които се занимават с архиви.
„Ние продължаваме издирването и бихме поканили всеки, който би могъл да ни помогне с още документи, снимки, писма и други архивни материали. Особено ни е трудно с ранното творчество на този художник. За съжаление, например, в музея на художествената академия е запазен само един негов учебен етюд. Така че, ако разполагат хората с негови ранни произведения, бихме се радвали те да се свържат с нас, за да станат част от този проект“, посочи още директорът на СГХГ.
БТА ще се включи в отбелязването на 100-ата годишнина от рождението на Генко Генков по три начина – с популяризиране, подпомагане на галерията в търсенето на още източници за живота и творчеството на художника и предоставяне на налични снимки от архивните материали на агенцията, каза Кирил Вълчев.
Софийската градска галерия е националната ни галерия за съвременно изкуство, коментира директорът на дирекция „ЛИК“ в БТА доц. Георги Лозанов. „Ние трябва максимално да съдействаме на нейната мисия, защото сега, покрай този полускандал с работата на Джаксън Полък, се разбра какъв огромен дефицит има у нашата аудитория за разбирането на съвременното изкуство“, каза той и допълни, че това е една бездна, която изкуствоведите и галериите трябва с огромен потенциал да запълнят.
„Аз го знаех и преди, но виждам, че продължава да има много голяма национална резистентност към съвременното изкуство, към по-смели проекти в света на визуалното въображение“, посочи доц. Лозанов. Според него, съвременното изкуство е изкуство на съпротивата. „То винаги се съпротивлява по един или друг начин. И най-ярките му автори са автори на съпротивата, включително дори тази съпротива да бъде субстанциална суисидалност, от каквато страдат и Полък и Генков. Дори да бъде чисто естетическа, тя в крайна сметка се превръща в политическа“, каза още Георги Лозанов.
Според генералния директор на БТА Кирил Вълчев, партньорството със СГХГ по повод отбелязването на 100-ата годишнина от рождението на Генко Генков е част от усилието, към което се присъединява агенцията за пазенето на паметта за значимите имена в българското изкуство и българската култура.
Репортер - Гергана Николова
Оператор - Красимир Михайлов