На улица "Артур Верона" в Букурещ - там, където стените говорят
Уличното изкуство е обичайна гледка в Румъния. Все повече местни и международни художници използват празни стени и изоставени сгради като платна. Чрез цветни стенописи на улица “Артур Верона” в Букурещ те са изразили своята позиция по социални и политически въпроси - за Европейския съюз, за свободата на медиите, за чистотата в града, за смисъла на живота.
Тази част на града е кръстена на известния румънски импресионист Артур Верона, творил в големи европейски столици. Днес галерията на открито привлича все повече туристи, но и местните жители, защото рисунките се сменят всяка година в началото на лятото.
Графитът, който остава непокътнат и е най-сниманият в Букурещ, е озаглавен “Make A Point”. Той изобразява момиче, което рисува своя собствена вселена върху чашата, която държи в ръка.
Ситуацията с графитите се регулира от кметството на Букурещ от 2010 г. Телефонните кабини, трамваите, стените на пешеходните пасажи и всяка повърхност, която е обществена собственост, са защитени със закон. Художниците нямат право да рисуват стените на Букурещ без съгласието на собствениците на съответната сграда. А онези, които рисуват върху исторически сгради, рискуват от една до пет години затвор.
Напоследък все повече улични артисти в Букурещ избират да рисуват върху високи блокове от времето на комунизма и се надяват така да им вдъхнат нов живот. Те вече са оставили своите следи върху няколко жилищни сгради на булевард “Димитрие Кантемир”.
Един от най-новите и най-големите графити, нарисуван върху стена от 250 кв. м., носи името “Миора”. "Това е творба, вдъхновена от традиционните мотиви и селския бит. Изобразява две жени, облечени в народно облекло, които предат вълна. Лицето на старицата не се вижда, а само уморените й ръце. Композицията говори за приемственост и съдба", споделя авторът с артистичен псевдоним Речис.
Репортер и оператор - Мартина Ганчева
Монтаж - Валя Ковачева