От днес в Белодробната болница в Троян ще се извършват безплатни прегледи за риск от туберкулоза
Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Троян за поредна година извършва безплатни профилактични прегледи за риск от туберкулоза. Кампанията "Десетдневка на отворените врати" е в периода 20 - 31 март, съобщи за БТА управителят на лечебното заведение д-р Цветомила Дудевска.
Тя посочи, че кампанията е във връзка с 24 март - Световен ден за борба с туберкулозата, и в съответствие с изискванията на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България 2021 - 2025 година. В периода на инициативата безплатните профилактични прегледи ще се извършват всеки работен ден от 8:00 до 14:00 часа в приемния кабинет на троянската белодробна болница. Пациентите първо ще попълнят анкета. Ако отговорят положително на два въпроса, ще последва клиничен преглед, извършване на проба на Манту, рентгенова снимка, лабораторни изследвания, ако е необходимо.
„Ако някой от нашите съграждани има симптоми като кашлица, субфебрилна температура за продължителен период от време, болки в гърдите, храчки, особено с жилки кръв в тях, ако има безапетитие, отпадналост, безсилие, това са симптоми евентуално на туберкулозна инфекция и би следвало да бъде потърсена помощ от лекар специалист, каквато ние ще им предоставим сега напълно безплатно“, каза още д-р Дудевска.
По думите ѝ след пандемията от COVID-19 се наблюдава ръст на случаите на туберкулоза. „Това е един много важен фактор, който да ни предизвика да заложим на този тип кампания за превенция и профилактика на туберкулозата. По този начин ние ще предоставим облекчен достъп на хората, които имат някаква симптоматика или биха желали за проверят своето белодробно здраве. Идеята е дори здравно неосигурените да имат достъп до специализирана медицинска помощ, за да можем ние навреме да диагностицираме дори латентните форми на туберкулоза“, посочи лекарят.
Наблюдава се ръст на туберкулозата
В Ловешка област, а и в други места в страната, се наблюдава ръст на случаите на туберкулоза.
През 2021 г. в троянската болница са диагностицирани със заболяването 17 души, а през 2022 г. те нарастват до 22. Според лекаря това е тревожен факт, тъй като заболеваемостта се отчита на 100 хиляди население. „Ако трябва да сравним – 2021 г. заболеваемостта е била 8,16 на 100 хиляди, а през 2022 г. – 16,23 на 100 хиляди, което е значителен ръст“, добави лекарят.
По думите ѝ съществува риск за живота на болните, ако не се потърси навреме лекарска помощ. „Ние разполагаме с огромен арсенал на медикаменти, чрез които можем да стопираме заболяването и напълно да излекуваме нашите пациенти. В случай, че туберкулозата е открита късно, има, за съжаление, и смъртни случаи. Миналата година имаме двама починали“, каза още д-р Цветомила Дудевска.
В 90 процента от случаите туберкулозата засяга дихателната система
По думите ѝ в 90 процента от случаите туберкулозата засяга дихателната система, в останалия процент - други органи и системи. В случаите, когато пациентът е потърсил много късно лекарска помощ, туберкулозата е обхванала големи площи от белия дроб или други органи и системи, налице е тежка интоксикация, е възможно лекарите да не могат да се справят.
Заболяването обхваща всички възрасти, но най-често се среща при средната и третата възрастова група, когато отслабва имунната защита на организма. Пациенти с придружаващи хронични заболявания като диабет, онкологични заболявания, които причиняват намаляване на защитните сили на организма, могат да бъдат податливи към туберкулоза. „По тази причина приканваме всички пациенти, които са диагностицирани с други заболявания, които намаляват имунната защита, също да посетят профилактичните прегледи, които организира Белодробна болница – Троян, за да установят имат ли риск от туберкулоза“, каза д-р Дудевска.
Един болен пациент може да зарази 20 човека в рамките на една година
По думите ѝ един болен пациент може да зарази 20 човека в рамките на една година. По тази причина контактът на болен с туберкулоза е изключително рисков. Около 22 процента от хората, които имат контакт с болни, могат да се заразят. От тях едва 10 процента могат да развият туберкулозно заболяване на някакъв етап от живота си, когато са намалели защитните сили на организма, обясни лекарят.
Тя добави, че в повечето случаи при правилно лечение не остават трайни среди от туберкулозата. Стига обаче да са спазени сроковете за лечение. Пациентите трябва да посещават своя лекар и след приключване на основното лечение поне още три години.
Идеята е до 2025 г. да се намали смъртността и заболеваемостта на туберкулоза съответно с 25 и 75 процента
„Призивът на Световната здравна организация е всички правителства да инвестират средства както за обучение, така и за доставка на медикаменти, за да се справим и с този огромен проблем в световен мащаб. Идеята е до 2025 г. да се намали смъртността и заболеваемостта на туберкулоза съответно с 25 и 75 процента. Мисля, че това са възможни цифри и цялата медицинска общност ще се справи с това предизвикателство“, добави още д-р Дудевска.
Според нея на туберкулозата може да се гледа като на пандемия, тъй като се открива на всички континенти на Земята. Азия и Африка имат най-висока заболеваемост. Решението на Световната здравна организация и мотото, което си поставя, е: „Да! Да сложим край на туберкулозата!“. По тази причина всички правителства инвестират средства, обучават медицинските специалисти, както и обществото да разпознава признаците на туберкулоза и да се бори с това инфекциозно заболяване, посочи специалистът.
Да се избягват вредните навици тютюнопушене, употреба на алкохол, да се води здравословен начин на живот и да се търси навреме специализирана медицинска помощ, съветва д-р Цветомила Дудевска.
Репортер и оператор - Даниела Балабанова
Монтаж - Валя Ковачева