Букурещ отбелязва Свети Четирдесет мъченици с вкусен панаир на печивата
С панаир на традиционни печива, наречени „мученичи“ (mucenici - мъченици) в Букурещ отбелязват деня на Светите 40 мъченици (християнски светци от IV век). Събитието се провежда в парка Йор в румънската столица и ще продължи до неделя. Кулинарните предложения включват кифли и козунаци за по 10 леи (4 лв.), традиционни местни гозби и продукти за между 5 и 20 леи (2 и 8 лв.), вино за 12 леи (5 лв).
„Всяка година на 9 март си спомняме за 40-те римски войници в град Севастия, които след жестоки мъчения загиват за своята Христова вяра. На този ден ходим на църква, молим се за здравето на живите, спомняме си за тези, които вече не са сред нас и всички задължително ядем мученичи“, споделя за БТА участничката с най-големия щанд в панаира Габриела Матеюк. С помощта на 13-годишната си дъщеря тя се е готвила за празника близо седмица. „Направихме мученичи под формата на полумесец, слънце, луна, стълба. По времето на моите баба и дядо ги приготвяхме само като хора без очи - за онези, чиито души са отлетели в отвъдното. Като помен за тях“, обяснява Габриела.
Печива за празника има и като малки и големи козунаци с изцяло натурални съставки. Тестото се прави от брашно, мляко, захар и домашно сирене и се разделя на фитили, плете се и се пече като безкрайни линии или като осмици – числото на божественото равновесие. Сиропира се с мед и сок от круши, и се поръсва богато с орехи. „Това е изкуство. Не всеки го може. Не на всеки му се получава. Понякога не става от първия път. Но ние правим всичко с голяма любов и се опитваме да предадем традициите на по-младите. Аз съм се учила от моите майка и баба. Дъщеря ми се учи от мен. Харесва ѝ да прави мученичи и баница“, споделя Габриела.
На панаира в Букурещ посетителите имат възможност да консумират 50-градусова цуйка (ракия) и 30-градусова вишновка, но традицията повелява на този ден да се изпият 40 чаши вино. Те ще се превърнат в сила през годината и ще предадат необходимата енергия на работниците на полето. Според народните вярвания на този ден не се работи. В дворовете на къщите се пали огън, който се прескача от всички членове на семейството. Пепелта от огъня се поръсва около къщата, за да не влизат в нея змии.
Репортер и оператор - Мартина Ганчева
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова