В навечерието на 3 март в Кърджали ученици изнесоха урок по родолюбие
Урок по родолюбие в навечерието на националния празник на България – 3 март разказа на най-малките възпитаници на кърджалийското училище СУ „П.Р.Славейков“ през какви предизвикателства е преминала страната ни и как е достигнала до своето освобождение.
Урокът включваше периода от падането на България под османска власт през нейното народното пробуждане, демографско възстановяване, осъзнаване с появата на Паисий Хилендарски, Априлското въстание и Освобождението. Видяното бе дело на школа „ИстОрика“ на кърджалийското училище. По думите на ръководителя на школата – Димитър Димов, идеята по-големите ученици да покажат и разкажат на по-малките за този период се е зародила преди пет години.
„Тогава за първи път усетихме, че има нужда от такива неща. Така по един различен начин се показва на учениците този велик период в нашата история, а и самите ученици го усещат по друг начин. Не стоиш пред тях на чина, не им говориш пред дъската. Подрастващите трябва да разберат, че това е националния празник и да го усетят с цялото си сърце и душа.“, коментира историкът.
Пред присъстващите в двора на училището бяха пресъздадени образите както на майка България и Паисий Хилендарски, така и на Георги Бенковски, Христо Ботев, Васил Левски, Любен Каравелов и Райна Княгиня.
Неизменна част от урока по родолюбие бе и символът на силния дух на българина и жаждата му за освобождение – черешовото топче. А по стар обичай, финалът беляза българско хоро.
Репортер и оператор - Валентина Стоева
Монтаж - Кристиян Пандев