Почти 40 години в Кипър – доктор Крушовски разказва за връзките между двата народа
Често българската общност в Кипър се свързва с хора, заминали през последните трийсетина години, които работят предимно в развития сектор на услугите, в туризма и транспорта. На острова обаче има, макар и малобройна, и по-стара българска емиграция, представител на която е доктор Любен Крушовски, един от известните хирурзи в Кипър. Той заминава още през 1984 г., заедно със съпругата си, кипърка, и там основава една от първите големи частни болници в Никозия, „Аполонио“. Доктор Крушовски е активен участник в живота на българската общност, през 2013 г. беше отличен със званието „Мъж на годината“ от „Българският вестник“ в Кипър. Често е наричан от сънародниците ни там „нашият доктор“ заради безкористната помощ, която е оказал на десетки от тях. Вече почти 40 години той не само помага на пациентите си, но и активно участва в живота на българската общност, като за известен период е бил и председател на Съюза на българите в Кипър.
„Приятно ми е да чуя, че хората са доволни от консултациите и помощта, която им оказваме като лекари. При нас всеки ден идват българи, не само при мен, но и при сина ми, който е ортопед. Впечатлението ми от българската общност е много добро, българите са много работлива общност, добър авторитет си създадоха в Кипър и някои семейства са установени тук постоянно от много години. Българската общност се представя много добре във всички градове на Кипър. Гордеем се с българите, искаме да чуваме хубави неща не само за нас като лекари, но и ние се радваме, когато чуваме, че българи се представят много добре във всички фирми от много години – спортисти, в икономиката, в туризма“, казва Крушовски.
Българите в страната се оценяват на около 35 хиляди и при население без окупираната част от около един милион пропорционално те представляват много по-голям дял, отколкото в други страни със значителни български общности.
Доктор Крушовски казва, че „има нещо общо между Кипър и България – и история, и религия, и култура, балкански държави сме, манталитетът. Българите в Кипър се приемат много добре. През 1974 г. България е помогнала изключително много на Кипър по време на инвазията и тогава около 60-70 хиляди кипърци са работили в София и в други градове. И досега идват пациенти от Кипър, които споделят за тази помощ, която са получили в България и когато чуят за българи, са положително настроени. Другото, което е, че страните ни се намират близко, климатът е хубав, религиозните празници са идентични, нямаме разлика. Добре е за българите тук, малка страна, малки разстояния, лесно е да си свършиш работа, да контактуваш с приятели, с близки“.
„Чужденец отдавна не се чувствам“, продължава лекарят и допълва: „През първите години – да, но след като работиш толкова години, ставаш част от общността. Въпреки това българинът си е българин, където и да отиде. Обичаме и България, обичаме и Кипър.“
Доктор Крушовски се спря и на интереса на самите кипърци към България и по-конкретно към възможностите за образование в български университети. „Нашите университети имат много добро представяне, специално в медицината. През мен са минавали млади хора, които са се интересували къде да учат медицина и аз съм изпращал и в София, и в Пловдив, и имаме добра медицинска школа, добро обучение. Някои остават и на специализация в България. Можем да се гордеем, че сме завършили в България. И аз, и жена ми, за да направим добра кариера тук, беше важна и подготовката ни – с благодарност към нашите професори и колеги.“
Българските училища са основното, което сплотява сънародниците ни в Кипър, казва д-р Крушовски. Там се организира не само обучението на българските деца, но и културни мероприятия. „Учителите там заслужават поздравления“, казва лекарят.
Интересен детайл е, че улицата зад клиниката, в която работи д-р Крушовски, се казва „България“.
Репортер и оператор - Петър Къдрев
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова