В Кърджали е представена изложба, посветена на Международния ден за възпоменаване на жертвите на Холокоста
Изложба, посветена на Международния ден за възпоменаване на жертвите на Холокоста - 27 януари, може да бъде разгледана в Арт галерия „Кръг“ в Кърджали. Тя показва историите на 11 мемориала в различни градове по света, издигнати в тяхна памет, а инициативата и реализацията на някои от тях принадлежат на тийнейджъри.
Международният ден е обявен през 2005 г. от ООН, а през настоящата година се навършват 78 години от освобождаването на оцелелите в най-големия нацистки концентрационен лагер „Аушвиц - Биркенау“, където са убити над 1,1 милиона души. Експозицията в Арт галерия „Кръг“ започва с „Проект Пеперуда“, вдъхновен от едноименното стихотворение на 21-годишния Павел Фридман от Прага, написал го, докато е лежал в нацисткия концентрационен лагер Терезин.
„Проект Пеперуда“ води началото си като училищен проект през 2006 г. с подкрепата на Еврейската академия в Сан Диего, Калифорния, и се изпълнява в памет на 1,5 милиона деца, убити по време на Холокоста, както и в почит към оцелелите, разказват от Арт движение „Кръг“. И допълват, че през 2022 г. броят на пеперудите надхвърля 600 000.
В знак на съпричастност, през 2019 г. екипът и доброволците от Арт движение „Кръг“ се включват в инициативата на Световния еврейски конгрес „Ние помним” (#WeRemember). Тогава младежи от Кърджали застават, държейки надписи #WeRemember, и това бива отбелязано сред инициативите, проведени в държавите членки на ЕС.
„Холокостът е геноцид над приблизително 6 млн. европейски евреи по времето на Втората световна война, като елемент от програма за целенасочено унищожаване, планирана и изпълнена от нацистка Германия. В нацистките лагери на смъртта освен евреи и военнопленници, загиват и критици на Хитлер – хуманисти, демократи и други политически опоненти на нацистите. Първоначално лагерите са създадени за политическите опоненти, но са избивани и роми, хомосексуални, славяни, хора с физически и психически увреждания, пастори, отказали да проповядват расовите теории в църквите си“, разказа Радост Николаева, председател на Арт движение „Кръг“.
Репортер и оператор - Валентина Стоева
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова