Фани Чернаева от близо 40 години ръководи балетна школа в Ямбол
"Балетът е култура, възпитание и поведение" – това каза в интервю за БТА Фани Чернаева, която близо четири десетилетия въвежда в света на класическото изкуство деца от Ямбол. За нея това е мисия „предай нататък“. Стотици деца се преминали през школата ѝ. Нарича ги "моите принцеси". Говори с гордост и любов за тях. Какво я държи толкова години в света на танца, какви са трудностите и радостите, сподели още балетмайсторът на закрития през 1997 г. Музикален театър "Проф. Драган Кърджиев" в града.
От всичко по много - труд, обич, сълзи и аплодисменти
Много труд, много обич, много сълзи и много аплодисменти стоят зад този дълъг извървян път, разказва Фани Чернаева. Нейната школа по класически балет е най-дългогодишната в Ямбол. Началото ѝ е поставено през 1984 г. Първоначално репетициите се водят в Дома на културата на някогашния Химически комбинат "Димитър Димов", преименуван по-късно на "Ямболен". В последствие балетната школа се премества в най-старото и най-голямо ямболско читалище – "Съгласие 1862", където е и до днес.
По думите на Фани Чернаева интересът към балета е жив. Към момента в школата ѝ се обучават 40 деца, продължават да идват и нови. "Първоначално ги питам искаш ли да бъдеш принцеса, искаш ли да бъдеш красива, искаш ли да бъдеш на сцената. Очичките им светват и обикновено казват: Да! - споделя какво казва на децата преди да ги поведе към балетната станка и падьоми. Имам и един принц. Винаги има отлив при много малките. Децата, които останат три – четири години, после не си отиват. Отливът е в началото, когато се затруднят, когато ги заболи, а аз подготвям децата академично. Не се задоволявам с малко", допълва тя.
Наградата: гордостта от успехите на учениците
Някои вече пораснали нейни възпитанички също свързват живота си с танца, създавайки свои собствени балетни школи. Сред тях са Милена Вълева и Живка Янева, които работят като балетни педагози, съответно в Елхово и Нидерландия. Други продължават да покоряват сцени зад граница. "Това е моята гордост и награда, това е животът ми", казва с усмивка Фани Чернаева.
Детската балетна школа има множество награди от участия в конкурси и фестивали. Формацията е носител на златен медал от национален конкурс през 1989 г. Отличени са сред 76 състава от страната. През последните години обаче ходенето по конкурси става все по-трудно. Подкрепа за развитие на балетното изкуство сред подрастващите липсва, както от страна на държавната, така и от местната власт, посочва балетният педагог.
"В читалищата сме на пълна самоиздръжка. Държавата не дава заплати на педагозите, на репетиторите и корепетиторите. Всичко трябва да изкараме от такси на деца. Аз не искам да издевателствам над децата. Искам да идват много и да ги уча. Непрекъснато търся спонсори за костюми, защото са много скъпи. Само една балетна пачка струва 300 лева, но слава Богу, справям се, не се оплаквам. Родителите също помагат", допълва тя.
Любовта към изкуството и към децата
Любовта към изкуството и към децата я държат в репетиционната зала, въпреки всички трудности, споделя тя. И добавя: "Балетът е култура, възпитание и поведение. Моите деца, които са завършили школата, само ако ги срещнете из града и ще ги познаете – със стойката, възпитанието, и дисциплината, която имат. По начало мразя думата колективизъм, но тук ние сме колектив. Ако не сме – нищо няма да излезе на сцената".
Някои нейни "принцеси" днес водят децата си в залата. Помнят и своето първо влизане в нея. Сред тях е и Боряна Вангелова. "Като цяло целият ми живот се върти около това, че съм ходила на балет. Това е оставило един страхотен отпечатък у мен и ме е развило много като личност. Още когато родих дъщеря ми, бях сигурна – един ден и тя ще ходи на балет. Нямах никакви колебания, на какво да я запиша", споделя тя.
"Когато поставяме спектакъл, гледайки децата си на сцената, родителите после излизат със сълзи на очи. Мисля, че по-голяма благодарност и удовлетворение от това – просто няма. Балетът и децата са животът ми!", казва Фани Чернаева.
Репортер и оператор - Мира Безус
Монтаж - Габриела Теллалова