Работилница по печат на тема „Буквите са красиви“ отвори врати в художествената галерия в Търговище
Работилница по печат на тема „Буквите са красиви“ отвори врати в художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище. В два дни инициативата привлича ученици от няколко училища в областния център, каза пред БТА директорът на галерията Пламен Проданов, инициатор на проявата по повод Деня на народните будители.
Работилницата по печат е авторски проект на фотографа Галя Йотова и скулптора Сава Стоименов. Проектът води началото си от 2019 г. и свързва Пловдив и италианския град Матера като столици на културата. Дава се възможност на всеки участник самостоятелно да отпечата страница с предварително подготвена матрица с уникалния шрифт на Яков Крайков или сам да създаде собствен текст. Готовият отпечатък остава за спомен. Възпитаничките на IV ОУ „Иван Вазов“ в Търговище Селин и Наз отпечатаха логото на Българската телеграфна агенция (БТА).
Проектът гостува в Търговище по покана на Проданов. Идеята се посреща много добре от децата, всеки си тръгва доволен и с нови знания.
Работилницата по печат е пътуване през време и пространства, което докосва до красотата на буквите и представя един по-различен разказ към осмисляне на значимостта на родната азбука и съществения български принос за разнообразието на европейската култура.
С помощта на печатна винтова преса, мастило и букви посетителите се връщат в XVI век в тогавашната столица на европейското книгопечатане - Венеция. През 1564 г. Яков Крайков преминава граници и канали, за да се превърне в първия българин, отпечатал четири книги на кирилица в собствената си печатница.
По думите на Йотова се знае, че първата книга на Крайков е „Часослов“. Тя излиза през 1566 г. Уникална е не само с това, че в нея за първи път в историята на кирилското книгопечатане св. Кирил Философ е наречен „славянски учител, тоест български“, но и с украсата си с 33 гравюри. Те се възпроизвеждат в следващите векове и се използват като пример и ерминии на зографите от Троянската и Самоковската школа.
За третата си книга Яков Крайков създава собствен шрифт, който се превръща в образец за книгопечатането през следващите столетия. Последната, най-рядка (има запазени само четири екземпляра извън България), но и най-интересна за изследователите книга, е „Различни потреби“ от 1572 г. Според проф. Аксиния Джурова книгата е типична за културната среда на Ренесансова Венеция и остава без аналог в другите типографии на кирилското книгоиздаване.
Първа работилница е проведена в Добрич. Впоследствие проектът е доразвит – скулпторът Сава Стоименов изработва печатарска преса, която е автентична и пресъздава печатането от XVI век.
„Опитваме се да покажем на децата не само колко трудоемък е бил самият процес, но и колко красив. Надяваме се всички да осъзнаят, че буквите са изключително красиви“, каза още Йотова пред репортер на БТА.
Репортер и оператор - Боряна Димитрова
Монтаж - Кристиян Пандев