Реплики на дрънкалки от 4000 г. пр. Хр. и вкусотии, приготвени по рецепти от любими книги, са част от изненадите на есенния базар във Видин
Реплики на дрънкалки от 4000 години пр. Хр., на различни съдове от древността направени от глина, кулинарни вкусотии, приготвени по рецепти от любими книги, са само част от изненадите на есенния базар във Видин.
Пред 130 годишната, първа театрална сграда в България, в крайдунавския парк на Видин десетки видинчани и гости, посетиха традиционния есенен базар, дни преди да бъде отбелязан духовният празник на града Димитровден. Организатори на „На есенен базар сме“ са платформата за събития Stetika, със съдействието на община Видин, каза за БТА Белла Антова от сдружението.
Базарът е разположен в пространството пред Драматичния театър, а участниците в него са над 20 от цяла България – Видин и областта, Велико Търново, Монтана, Чипровци и др. На място могат да се видят ръчно изработени сувенири и бижута, керамика, рекламни тениски, бродирани с надпис „Видин“, домашно произведени сладка и консервирани храни, билки и др. Гостува винарна от Северна Македония, както и местни винарни, които предлагат своите бели, червени вина. Организирани са работилници за малки и големи, където се изработват картички, декорация, правят се сладкиши и др.
Особен интерес предизвика археологът Георги Генов, който изработваше от глина реплики на праисторически съдове, открити по българските земи.
Атракция по време на базара е популярният вече „Библиобус“ на Регионална библиотека „Михалаки Георгиев“, а библиотечните служители изненадаха посетителите с приготвени от тях кулинарни изкушения по избрани рецепти от любими книги и влязоха в ролята на готвачи. Директорът на библиотеката Десислава Иванова сподели, че така съчетават любовта си към храната и тази към книгите и има с какво да заинтригуват настоящите и бъдещите читатели. Готвенето доставя също такова удоволствие, каквото и четенето.
В много книги срещаме интересни рецепти и сюжети, обвързани с храната, разказа Иванова. Понякога в книгите се намират точните рецепти, понякога са споменати само съставките и са вмъкнати в сюжета на романа и остава на въображението на този, който чете, да се опита да си представи и да си сготви дадената храна или, в повечето случаи, десерт. Избрахме за мото „Добавете и щипка любов към четенето“ и се впуснахме в едно „вкусно“ приключение. „Лимонов сладкиш с маково семе", "Карлсон, който живее на покрива", "Пипи дългото чорапче", "Емил от Льонеберя", "Вихър от мечове", "Афродита - приказни рецепти и други афродизиаци" са само част от заглавията, от които сме предложили сладки изкушения и рецептите за тях, допълни Десислава Иванова.
Празнични печурки, бисквитена торта, щрудел, картофи с масло и целувки са само част от изделията, които посетителите можеха да опитат. Всеки от библиотеката е приготвил това, което му е било на сърце, а директорът Десислава Иванова бе избрала да направи любимата баница на Емил от Льонеберя - баница с ягоди и сладко от сметана. Освен да дегустират приготвеното, за посетителите библиотечните специалисти бяха приготвили малки картички с рецептите и книгите, от които могат да бъдат взети. На място са и самите книги, така че всеки, който опита от вкусотиите, можеш да види книгата и да я прелисти, сподели библиотекарят Людмила Спиридонова. Тя допълни, че работещите в библиотеката имат много идеи, креативни са и може би по този начин да привлекат още читатели, да съчетаят приятното четене и приятното готвене.
От една книга можем да извлечем много ползи. Във всяка една рецепта трябва да добавим и щипка любов, както и във всяко едно нещо, което правим, за да е успешно винаги, каза още Спиридонова.
Електрическият "Библиобус" бе на разположение на желаещите да се повозят с него, да разгледат Крайдунавския парк и да се порадват на Дунав и топлото есенно слънце.
На открита сцена пред Драматичния театър посетителите се забавляваха в двата дни с изпълненията на видинската банда Wasted Potential, видя репортер на БТА.
Репортер и оператор – Ирена Данаилова
Монтаж – Емил Граничаров