Икони от Банската иконописна школа ще бъдат показани извън страната за втори път тази година
Икони от Банската иконописна школа ще бъдат показани извън страната за втори път тази година, каза за БТА директорът на Музеен комплекс – Банско Светла Барякова.
На 25 октомври иконите ще бъдат подредени в Българския културен институт във Варшава (Полша), където ще останат до декември. Иконите ще бъдат показани след това и в полския град Краков.
Уредената през 1986 г. иконна изложба на образци от Банската художествена школа беше показана за пръв път извън страната през април тази година. Това стана по покана на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, посочи Светла Барякова.
Иконите в изложбата са създавани от края на 18-и век, през 19-и, и дори в началото на 20-и век – периода, в който съществува Банската иконописна школа. Неин основател е Тома Вишанов, за когото историята разказва, че е учил във Виена, където е пристигнал с керван на бански търговци. Иконописецът оформя свой собствен стил, близък до господстващите по това време в Европа барок и рококо, и отличаващ от византийския канон.
Тома Вишанов е наречен с немската дума „maler” (художник), която местните побългаряват на „молер“ и оттам произхожда фамилията им – Молерови, посочи Барякова.
Майсторите от Банската иконописна школа оставят след себе си някой въведения, като перспективата, а цветовете, с които работят, са по-тъмни. Изобразяваните лице на светци са много живи и близки до реален образ, което дотогава не е съществувало, а голям майстор в това отношение е Тома Вишанов – Молера, допълни директорът на Музеен комплекс – Банско.
Синът на Тома Вишанов – Димитър Молеров, наследява таланта, а и занаята, но се връща към традиционния византийки канон, без да изоставя постигнатото от неговия баща. „Може би и затова Димитър Молеров е най-известният и най-търсеният от всички Молерови, тъй като Тома Вишанов като че ли не е бил дотам разбран, като че ли е смущавал клира със своя начин на рисуване“, разказа Светла Барякова.
Симеон Молеров – син на Димитър и внук на Тома Вишанов, продължава традицията и прави много за установяването на банските художници в Атон и в манастирите на полуострова. Последен от тях е Георги Молеров, но за съжаление оставя малко творби, тъй като умира млад.
В рамките на Банската художествена школа са творили и зографи, сред които Михалко Голев, Димитър Сирлещов и други.
Икони и стенописи на представители на Банската художествена школа могат да се видят в много църкви и манастири в региона, както и в Рилската света обител, в атонските манастири и на много други места.
Репортер и оператор - Десислава Велкова
Монтаж - Габриела Теллалова