Панаир на традициите и занаятите събра стотици посетители в ямболското село Генерал Инзово
Панаир на традициите и занаятите събра стотици посетители в ямболското село Генерал Инзово. Това е поредното му издание в парка на селото. Организатори са община Тунджа, Местната инициативна група, кметството и читалището в селото.
Целта на панаира е да съхрани и покаже на поколенията едновремешния патриархален бит на българина на прага между есента и зимата. „Някога дейностите са били строго разделени – през лятото работели повече мъжете, а през зимата – жените. След прибирането на реколтата мъжете през деня се занимавали само с животните, а вечер са бистрели политика в кръчмата“, разказа пред репортер на БТА председателят на читалището в селото Янка Лилова.
Посетителите имаха възможност да видят възстановки на забравени дейности от селския бит, характерни за есенните месеци на годината – беленето на шумата на царевицата, чукането на слънчоглед за шарлан, прането, чепкането и преденето на вълна, тъкането на моминските сукмани и ризи за чеизи, подготовката за сватби. По-малките за запознаха с игрите на своите баби и прабаби – „кокалчета“, „раматак“ и „врънкало“.
Дошлите можеха и да разгледат уредбата на селския дом в етнографския комплекс Акбунарската къща. Тя е построена преди 43 години и е реплика на някогашните къщи в Генерал Инзово. Любопитен факт е, че в нея няма нито един закупен експонат, а всички са дарени от местното население. „Къщите са се състояли от една много голяма стая, в която се е събирало цялото семейство. От нея се е излизало към помещението, където са били животните. За хората някога животните са били толкова ценни, колкото и семействата им. Налагало се е вечер да стават, да хранят воловете, да израждат агнетата“, разказа още Лилова.
По време на панаира местни производители подредиха фермерски пазар с биопродукти – зеленчуци, плодове, сирене, кашкавал, мед, вино и др. Атмосферата на празника допълниха фолклорни и певчески групи от тунджанските села.
Репортер и оператор – Мира Безус
Монтаж – Кристиян Пандев