БТА беше отличена от Дипломатическия институт към министъра на външните работи
В Деня на българската дипломатическа служба - 19 юли, Дипломатическият институт към министъра на външните работи връчи своите годишни награди на БТА и Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия.
Отличията, които се дават за десета поредна година и се присъждат за съществен принос за развитието и утвърждаването на Дипломатическия институт, получиха генералният директор на БТА Кирил Вълчев и директорът на Центъра на НАТО полк. Орлин Николов на церемония в Националния пресклуб на БТА.
Директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова изтъкна, че тази година наградите се връчват на двама много важни партньори на Дипломатическия институт. Ние сме създали доверие с тези две институции и в сътрудничество работим за интересите на България, каза Михайлова. Тя отбеляза сътрудничеството на Дипломатическия институт с БТА и припомни организираната миналата година в зала „МаксиМ“ на Агенцията среща на стажант-аташетата от випуск "Стоян Петров-Чомаков“ на Дипломатическия институт, както и подписания от генералния директор Кирил Вълчев договор за сътрудничество между БТА и Дипломатическия институт.
Михайлова отбеляза също партньорските връзки между Дипломатическия институт и БТА през годините, свързани с обучения, организиране на публични събития, конференции, годишнини. „Не мога да си представя, че днес БТА не би била партньор на нашите събития. И вярвам, че и за БТА нашето сътрудничество е също полезно“, каза Таня Михайлова.
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев поздрави българските дипломати с професионалния им празник, който се отбелязва днес, и изтъкна традициите, които има България в дипломацията. БТА всекидневно се налага да работи с българските дипломати както в Министерството на външните работи в София, така и из целия свят, отбеляза Вълчев. По думите му с намерението да има свои кореспонденти в съседните на България страни, в известен смисъл БТА се опитва сега да повтори това, което българската дипломация е направила през 1879 г. - да има пратеници в съседните държави.
Вълчев припомни, че БТА вече има свой кореспондент в Скопие, Република Северна Македония, през тази година ще изпрати кореспондент в Букурещ, Румъния. Надява се още в първите дни на следващата година БТА да има кореспондент в Анкара, Турция. Водим разговори за пресклуб в Атина, в обозримо бъдеще се надявам да имаме кореспондент в Белград, а след това да започнем да се разширяваме и в останалите балкански страни, отбеляза Кирил Вълчев.
Като цитира латинската сентенция Non scholae sed vitae discimus („Не за училището, а за живота се учим“), Вълчев посочи, че школата на Дипломатическия институт е пример за това. Едва ли има друга школа като Дипломатическия институт, която така да изпълва това със съдържание - че всичко, което се научава от българските дипломати в Института моментално се налага да бъде прилагано в живота, посочи Вълчев. Той добави, че отличието на Дипломатическия институт, което днес БТА получи, е оценка за обективността на Института. БТА със своята почти 125-годишна история заслужава признанието, което днес получава, каза Вълчев.
Отличието на Дипломатическия институт е Награден знак, изработен от скулптора Мирена Златева, и представлява книга с посланието Docendo discimus (“Учейки другите, учим и себе си"), което е мотото на Дипломатическия институт.
Текст - Анелия Цветкова
Оператор - Красимир Михайлов