И това лято в Старозагорската опера организират лекции за историята на културния институт
В горещите дни на юли репетициите на сцената на Старозагорската опера продължават, а фоайетата са учебна зала, в която д-р Ема Жунич разказва за историята на най-старата извънстолична оперна трупа в България. Сега слушатели са група от единствения у нас Международен младежки център.
Първо научаваме, че рождения ден на Старозагорската опера е 1 юли 1925 г. Интересно е, че няма професионални музиканти сред изпълнителите. Това е любителска оперна трупа. Участниците са от дружество „Кавал“, имат различни професии, репетират в свободното си време.
Сред първите изпълнители са хористи от градските църковни хорове, свещеници, адвокати, лекари, и учители, домакини. Те ще превърнат след време домовете си в ателиета за изработка на костюми и реквизит, репетиционни зали и дори страноприемници, посрещайки гостуващи в града артисти.
Първата премиера е „Гергана“ на маестро Георги Атанасов. Когато пристига в града, той е изненадан от качеството на изпълнение и ентусиазма на артистите.
„Гергана“ е по „Изворът на белоногата“ на Петко Славейков, а в залата със сигурност има мнозина, които помнят първия кмет на Стара Загора, чиито ръкописи изгарят по време на опожаряването на града през Руско-турската война.
Операта става част от живота на старозагорци и тяхна гордост. Ентусиазмът на създателите е огромен. Толкова огромен, че любовта си към изкуството предават и на свои роднини, приятели и колеги, съседи. Факт е, че през първия период на операта участват цели фамилии. Такъв род са например Фетваджиеви. Шестима от това семейство са записали имената си в историята на трупата.
Архивите пазят имената на артистите, които градят Старозагорската опера. Сред тях са родителите на известните оперни прими Ана Томова Синтова и Стефка Минева, с които старозагорци се гордеят.
Репортер и оператор - Румяна Лечева
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова