Килими от Галатанското училище отново ще бъдат основна част от експозицията на фестивала на етносите в Котел
Килими от Галатанското училище за поредна година ще бъдат основна част от експозицията на "Фестивал на етносите, багрите и котленския килим", който ще се състои от 29-и до 31 юли в парк „Изворите“ в Котел.
Експозицията от килими е основна за фестивала, тя присъства на всяко издание, тази година ще имаме и няколко килима от съседна Гърция. Това каза в интервю за БТА кметът на Котел Коста Каранашев. Той допълни, че килимите ще бъдат разположени между дърветата на парка, като на зеления фон палитрата от багри ще създаде уникална атмосфера.
„Динени кори“, „Къдряви звезди“, „Карамфилите“, „Дървото на живота“, „Фучилата“ са част от имената, дадени на прочутите котленски килими от техните създателки – котленските килимарки, чието въображение започва от думите, за да създаде истинска "експлозия" от багри и мотиви, вплетени символи, важна част от техния делник и празник.
Най-старият модел в експозицията - "Огърлиците", е на повече от двеста години, като дълголетието се дължи на всеки един етап от създаването на килимите, каза пред репортер на БТА екскурзоводът в Галатанското училище Детелина Стефанова. Качеството се дължи на природните бои за багрене на вълната, на техниката, която се използва при тъкането на котленските килими, която дава възможност килимите да имат две еднакви лица. Това дава повод на котленци да се шегуват, че първите сто години държат килима от едната страна, а следващите сто - го обръщат от другата.
Уникалността на котленските килими е свързана и с датировката, един своеобразен автограф от килимарките с годината на създаване, имената или името на бъдещия собственик. Сред моделите се откроява килим с надпис "Олга" и изтъкани български и френски флаг. На обратната страна пък е втъкана годината на създаването - 1910. Друг модел е сравнително рядко срещаният "Дървото на живота" от 1867 година, на който са изписани имената на четири килимарки - баби и внучки - Йорданка, Гуна, Анка и Мария.
Всичко това може да бъде видяно в постоянната експозиция на Галатанското училище, което е архитектурен паметник, единственото училище, оцеляло след опустошителния пожар през 1894 г. в Котел.
Репортер и оператор – Велина Василева
Монтаж – Валя Ковачева