Варна е домакин на изложба, представяща египетските култове по Черноморието
Изложба, представяща египетските култове по българското Черноморие, бе открита в Регионалния исторически музей във Варна. Организатор на събитията е Институтът за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“ към БАН, със съдействието на Нов български университет и посолството на Арабска Република Египет у нас.
Експозицията представя паметници, които не са донесени от Египет, а носят местната визия за египетските култове, които стават изключително популярни в епохата на елинизма, обясни египтологът проф. Сергей Игнатов. По думите му по времето на Александър Македонски и неговите наследници светът за пръв път се глобализира и започва смесване на източните и западните култури. Влиянието е двупосочно, допълни Игнатов.
Той разказа, че по нашите земи, както и в Западна Европа стават популярни египетските богове Изида и Озирис и всъщност се проправя пътят към новия свят. Изложбата е опит да разберем в какъв свят живеем и какви сме ние, каза още Игнатов. Той посочи, че може Египет да е родител на европейската цивилизация, но те са съвсем различни. „Египет е застинала вечност, извън пространството и времето, той поражда европейската цивилизация, но Европа е динамична, тя постоянно се променя и всъщност това е нашият шанс и нашето бъдеще“, посочи Игнатов. Той коментира още, че макар по българските земи да са живели предшествениците на египетската и месопотамската цивилизации и тук да е намерено най-старото обработено злато в света, е въпрос на държавна политика да се превърне този факт във феномена Тутанкамон.
Изложбата е резултат от научното изследване за египетските култове в Древна Тракия, част от проект на Института за балканистика, ръководен от гл. ас. д-р Весела Атанасова. Гост на откриването ѝ тази вечер бе посланикът на Египет в България Халед Емара.
Текст - Мила Едрева
Оператор - Данаил Войков
Монтаж - Габриела Теллалова