Азербайджан може да покрие част от вътрешните си енергийни нужди с възобновяеми източници и да увеличи доставките си на газ в ЕС, каза външният министър Джейхун Байрамов
- Г-н Байрамов, напоследък Азербайджан увеличи инвестициите си в проекти, свързани с производството на зелена енергия. Освен това страната разглежда тези проекти като възможност да покрие част от вътрешните си енергийни нужди, за да може да изнася по-големи количества газ в чужбина. Но заради пандемията от коронавирус и заради войната в Украйна проблемите с веригите за доставки се задълбочават, а цените на някои суровини се повишават. Можете ли да ни кажете дали според Вас в глобален план инвестициите в подобни проекти все още достатъчно доходоносни и дали Европейският съюз може да разчита на зелената енергия като част от усилията му да постигне диверсификация?
- Темата, която повдигате, е важна. Искам да отбележа, че в Азербайджан се отделя специално внимание на производството на енергия от алтернативни източници.
Независимо от факта, че Азербайджан е страна, която изнася петрол и газ, преди няколко години бе взето решение по този въпрос, бяха определени така да се каже крайъгълните камъни и бяха поставени някои цели. Например Азербайджан пое ангажимента да намали емисиите от парникови газове с 35 процента до 2030 г. Освен това страната се ангажира с увеличаването на производството на зелена енергия от настоящите 17 до 30 процента. И от тази гледна точка в нашата страна отдаваме голямо значение и внимание на развитието на зелената енергия, на алтернативни енергийни източници.
По-рано тази година имаше церемонии, с които се постави началото на строителство по два проекта, свързани с чуждестранни инвестиции. В единия случай става въпрос за съоръжение за слънчева, а в другия - за вятърна енергия, като техният капацитет възлиза на 470 мегавата.
Друго важно измерение на тази тенденция е, че Азербайджан обяви една цяла свободна област, говорим за доста значима територия в страната, за зона за зелена енергия. Това ще бъде целта на правителството – значително произвеждане на енергия от алтернативни източници в тази територия. В същото време отделяме специално внимание на разработването на капацитета за алтернативна енергия в азербайджанската зона в Каспийско море, защото там има големи възможности за нейното производство.
Имайки предвид всичко това, аз вярвам, че ние всъщност можем да постигнем няколко цели. Първо, Вие разбирате, че става въпрос за отговорен подход към климатичните промени, към целите за устойчиво развитие, свързани с развитието на източници на алтернативна енергия. В същото време това значително увеличава възможността ни за износ и Азербайджан вече е държава, която изнася електричество, но ние считаме, че това може да ни предостави още един голям шанс и страната да бъде лидер в тази сфера. И накрая, но не и по важност, Вие също споменахте, че с повишаването на енергийния си капацитет чрез алтернативни източници, Азербайджан може да намали производството си на електроенергия от газ и изкопаеми горива и допълнителните енергийни ресурси, като газа, могат да бъдат изнасяни и да бъдат от полза за страни, които се нуждаят от допълнителни количества газ.
Разбира се, това не е нещо, което може да стане за един ден, но ние вярваме, че не само чрез увеличаването на производството на газ, но също и чрез повишаването на производството енергия от алтернативни източници и намаляването на използването на газовите резерви за вътрешните нужди на страната, Азербайджан ще може да достави до европейския пазар допълнителни обеми синьо гориво.
Репортер – Николай Велев
Оператор – Любен Младенов
Монтаж – Кристиян Пандев