Регионалният исторически музей в Стара Загора представя нумизматична изложба за Нощта на галериите и музеите през май
Девет златни монети, открити при спасителни разкопки в старозагорски регион, вади от трезорите си за Нощта на галериите и музеите Регионалният исторически музей. Експозицията под наслов „ Златото през вековете” е камерна по състав, но с изключително висока стойност, коментира пред БТА д-р Мариана Минкова, завеждаща отдел „Нумизматика“.
На първата витрина ценителите ще могат да видят един от двата екземпляра от ауреус на император Нерон в нашата страна, която по себестойност някога се е равнявала на 25 сребърни денара. Ауреусът е бил предаден на музейните специалисти през 1974 година от старозагорец, който попаднал на него при разходка по алеите на парка Аязмото. Предполага се, че е бил носен на врата като фамилен спомен, защото е бил пробит.
Д-р Мариана Минкова припомня, че през 309 г. император Константин I Велики въвежда в обращение солида, който заменя ауреуса като стандартна златна монета и по този повод в експозицията са намерили място 3 солида на Тиберий II Константин (574-582 г.); Константин VII и Роман II (920-945 г.); Константин VII и Роман и Христофор Лакапини, както и два тремиса - подразделения на солида на Лъв I и съпругата му Елия Верина.
От X в. наименованието на златната монета е хистаменон номизма, а от XI в. хиперперон. В музея в Стара Загора се съхранява съкровище от 8 хиперперона на Алексий I Комнин и Мануил I Комнин, открити в землището на село Съединение, които са част от постоянната експозиция.
В периода след 1284 г. широко използвани за търговски разплащания в цяла Европа до началото на Първата световна война са били дукатите - златни монети на Венеция. По време на османското робство в България се използват златни османски, руски и западноевропейски монети. В изложбата са показани и две рядко срещани монети - дукат на Белгийската конфедерация от 1758 г., сечен в Утрехт и флорин с името на унгарския крал Людовик I Анжуйски 1342-1352 г., с емблемата на Флоренция- цвят на лилия.
В експозицията е представена и една монета с образите на светите братя Кирил и Методий – създателите на първата азбука – глаголицата. Тя е произведена у нас през 1963 г. по повод 1100 години славянска писменост.
Репортер и оператор – Румяна Лечева
Монтаж – Валя Ковачева