Учени представят в книга хипотеза, че княз Борис-Михаил се е покръстил в лековитите води в манастир от „Боруйската Мала Света гора“ край Стара Загора
Днес в парк „Митрополит Методий Кусев“ се издига само храм “Свети Теодор Тирон“, съграден по инициативата на митрополит Методий Старозагорски. Храмът преди векове е бил част от „Боруйската Мала Света гора“, която се е издигала над Стара Загора. Има хипотеза, че в лековитите води в един от манастирите е бил покръстен и Св.княз Борис-Михаил, разказаха пред БТА проф. Иван Иванов и д-р Мариана Минкова от Регионалния исторически музей в Стара Загора.
На историята на святото място те са посветили повече от две десетилетия. А резултатите от изследванията са представили в книга.
Първият, който е припомнил тази история през XIX век, е Старозагорският митрополит Методий. Той е основал храм „Свети Теодор Тирон“ в памет на Покръстителя, сочат биографите на владиката. Той е възстановил и парка.
„Върхът на старозагорското Аязмо, чието име всъщност е „Аязмото на свети Теодор Тирон”, е забулен в тайните на една важна за българската история легенда. Тя се отнася за все още нерешения въпрос – къде е покръстен княз Борис-Михаил“, обясни пред БТА проф. Иван Иванов. По думите му според легендата самият княз Борис пристига в Берое и приема християнската вяра в същия християнски храм, издигнат върху лековитите води на върха на Аязмото. Според проф. Иванов храмът е бил посветен на християнския светец и войн свети Теодор Тирон, покровител на Стара Загора.
Легендата е предавана в продължение на векове и може би за пръв път е описана от известния казанлъшки журналист, писател и политически деец Христо Дочев Ваклидов /1841-1891/ и от неговия брат, униатския свещеник Иван Ваклидов.
„Боруйската Мала Света гора“, в която се е намирал и храм „Свети Теодор Тирон“, е събирала 24 малки православни скитове. Боруй, както се е наричала Стара Загора по време на Първата българска държава, е бил манастирски център, който пази спомена за Покръстителя“, каза за БТА проф. Иван Иванов. „При разкопки в един от манастирите, който се намира в местността „Боров дол“, беше открит гроб на монах, върху който имаше и иконка на Св. Теодор Тирон“, добави д-р Мариана Минкова.
Според нея старозагорската възрожденска интелигенция е вярвала в тази легенда.
Двамата български учени са първите, които поставят силен акцент върху средновековния град Боруй като манастирски център в книгата си „Боруйската Мала Света гора“ и обединяват всички известни до днес доказателства, твърди проф. Пламен Павлов от Великотърновския университет, който е рецензент на изследването.
През тази година отбелязваме сто години от блажената кончина на митрополит Методий Старозагорски. Проф. Иван Иванов и д-р Мариана Минкова се надяват юбилея да бъде повод за нов исторически дебат и началото на нови изследвания по тази тема.
Репортер и оператор – Румяна Лечева
Монтаж – Михаил Михайлов