Днес правителството прие актуализираната версия на Националния план за възстановяване и устойчивост
Днес правителството прие актуализираната версия на Националния план за възстановяване и устойчивост, съобщи пред журналисти след края на днешното редовно правителствено заседание вицепремиерът Асен Василев. Очакваме при посещението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен утре ЕК официално да одобри българския план, допълни той.
С 37 работни дни закъснение спрямо оригинално приетите срокове имаме План за възстановяване и устойчивост, обяви Василев.
Планът за възстановяване и устойчивост е на обща стойност 13 520 565 000 лв., от които националното съфинансиране е 2 123 705 000 лева. Сред основните акценти в него са, че България изпълнява поетите ангажименти по зеления преход и намаляването на въглеродните емисии, без това да налага затваряне на въглищни мощности в Маришкия басейн.
Според Василев правителството е имало три опции, като първата е била да не изпълни поетите ангажименти, да няма план за възстановяване и средствата да не стигнат до българския бизнес. Втората опция беше да се затворят част от мощностите в Маришкия басейн и те да бъдат трансформирани от работа с въглища в работа с газ, което би направило България зависима от вносни източници, поясни Василев. Третата опция, която успяхме да договорим с ЕК, е ние да си запазим енергийния суверенитет, да не затваряме въглищни мощности в Маришкия басейн и да предприемем всички възможни мерки за намаляване на пиковото потребление през нощта и през зимата, като се започнат проучвания за геотермална енергия, разгърнем огромна национална програма за саниране, за която са предвидени 1,8 млрд. лв. и като подпомогнем над 10 000 проекта за изграждане на фотоволтаични паркове в страната, посочи Асен Василев.
Той каза, че Планът за възстановяване включва значителни средства за STEM центрове и подготовката на учители за тези центрове. Става въпрос за 1,2 млрд. лв. за подобряване на образователната инфраструктура. 400 млн. лв. са предвидени за наука и иновации. 1,3 млрд. лв. се отделят за програма за икономическа трансформация, която да помогне на българския бизнес да се справи с предизвикателствата, които го очакват, отбеляза вицепремиерът. 216 млн. лв. са предвидени в плана за програма за подкрепа на индустриалните зони. 700 млн. лв. са отделени за цифрова свързаност, така че до всяко населено място в страната да има широколентов интернет в общинските центрове и възможност за бърз достъп до информация. Над 500 млн. лв. са предвидени за нови влакове. Над 1 млрд. лв. са за социално включване, от които значителни средства са за въздушна помощ и за трансформация на системата 112. Имаме 350 млн. лв. за модернизиране на лечебните заведения за болнична помощ и 107 млн. лв. за изграждане на центрове за интервенционална диагностика и лечение на мозъчно-съдови заболявания, информира още Асен Василев.
Текст - София Господинова
Кадри - Пресслужба на Министерски съвет