Хотелиерите в Балчик очакват бежанците от Украйна в града да достигнат 1000 души
Майки и деца, изминали драматичния път от Украйна до нашата страна, благодарят на България за убежището, но всеки ден очакват знак да тръгнат обратно към вкъщи.
В базата на бившия общински хотел в Каварна намериха подслон 109 граждани на Харков, Одеса, Измаил и други украински градове, като поне половината от тях са деца на възраст от една до 16 години, разказа на БТА Надежда Стоянова, която е дежурна на рецепцията. Тя е еколог в общината и за втори път след началото на войната, е "на смяна" в доброволческата кампания. Няколко жени от общинското предприятие по чистотата "Чиракман" изхвърлят боклука, мият коридорите и фоайето, макар украинките да настояват да вършат всичко сами.
Татяна Шевчук от град Южний е във фоайето с малкия си син Ваня по време на онлайн урок по четене. Всичките му съученици първокласници учат дистанционно, но те се крият "в подвала", а ние сме тук на спокойствие, не чуваме гърмежи и сирени, казва майката. Голямата й дъщеря - десетокласничката Маргарита, също учи, но в стаята. В останалото време семейството домакинства и се разхожда. Вече хранихме чайките и кучетата на брега на морето, но тъгуваме за нашето хъски Урган, доверяват тримата. У дома е останал бащата на децата, който се занимава с превозвачески услуги, но тъй като "всички мостове са разрушени", вече няма работа. Магазинът за облекла, в който съм администратор, също е затворен, казва Татяна и добавя: "Искаме по-бързо да се върнем вкъщи", като постоянно държи мобилния си телефон в ръка в очакване на вести от близките си.
Началната учителка Ала Вдовиченко е в Каварна заедно с многолюдното си семейство от десетима, сред които са и две деца - на 10 и 12 години. Решението да тръгнем дойде след като на 1 март край нашия дом паднаха пет снаряда, разказа на БТА жената и показва на телефона си снимка на кратера. В телефона й е и кадър с възрастни жени съседки, които са останали в Одеса и плетат маскировъчни мрежи.
Задължени сме на добрите хора в Каварна, успяхме дори да настаним нашата баба в болница, защото й падна хемоглобинът, добавя Ала. На нашия почти риторичен въпрос "Тук няма гладни, нали?", жената отговаря: "Важното е децата да са сити. Всичко друго ще преживеем!". Учителката хвали кмета на Каварна Елена Балтаджиева, че е силна жена и "преживява за нас". Прави жест с палец, че всичко е наред, а после разтваря, колкото може, двете си ръце: "Ей толкова много благодарим на България!"
В кухнята на хотела-спасителен център мирише апетитно, а столовата е пълна с деца. Украинките готвят колективно с продуктите, които им даряват граждани и местният бизнес. За закуска са опекли пирог с месо и са опържили яйца. Варим борш, всеки ден за малките има пилешка супа, пекохме скумрия, изрежда Екатерина Гринишина, доскоро работила като специалист в пристанището на Южний. И майката на три деца Альона Родина, която помага в кухнята, не пропуска най-важното: "Всеки ден се надяваме да тръгнем за вкъщи!"
В Балчик, в "Самара", който е сред шестте хотела, отворили врати в морския град за бежанци, "полевата обстановка" е същата и по-различна. Балчик е градът, който с десетхилядното си население, отбелязва най-голям ръст в кризата, коментира пред БТА управителят на хотела Христо Желев. По думите му до дни бягащите от войната в Балчик и близкото село Кранево, ще нараснат до 1000 души. Вече работим свръх възможностите си, още нямаме яснота кога и как държавата ще ни подкрепи, настанените не са получили статут на временна закрила, продължаваме да ги регистрираме като туристи и да плащаме туристическа такса, изрежда хотелиерът. Той добавя, че към началото на април, когато ще трябва да представят справка за направените разходи, все още няма да са получили фактурите за електрическата енергия.
Хотелиерът смята, че държавата не дава ясна перспектива и на самите бежанци и се стига до "абсурдната ситуация бягащите да бягат и от България". Има хора без един лев, а тези, които носят украински гривни, не могат да ги обменят в нито една банка или чейндж бюро в Балчик, твърди Желев. Той посочва, че браншовиците в морския град засега не могат и да назначат украинци на работа заради неуредения им статут. Много от майките са в лабилно психическо състояние - плачат, треперят, не могат да се успокоят, търсим медицинска подкрепа със собствени усилия, казва от името на хотелиерите Желев.
Рецепцията на "Самара" е превърната в аптека. По рафтовете има аналгин, панадол, крем против подсичане за бебета, памперси, влажни кърпички и т.н. - всичко доставено от доброволци. И тук фоайето е пълно с деца, а пред входа на хотела са паркирани детски колички и колело. На входната врата има залепена покана от група "Делфинчето" в детска градина в Балчик: Уважаеми родители, ако е време вашето дете да тръгне по нова житейска пътека, заповядайте при нас! Детска градина "Чайка" разполага с обновена база, голям физкултурен салон и просторен двор. Нека заедно да напишем приказката за едно щастливо детство в нашия слънчев и уютен дом, приканват от градината. "Очакваме ви!", обръщат се те към украинските деца.