Двойки белоглави лешояди гнездят в Кресненския пролом
Природозащитниците от Фонд за дивата флора и фауна очакват тази година няколко двойки белоглави лешояди да създадат потомство. Вече се наблюдават двойки, които строят гнезда в Кресненския пролом.
Усилията на природозащитниците от Фонд за дивата флора и фауна за връщане на белоглавия лешояд в Кресненския пролом са от края на 2009 година. Преди това видът е бил изчезнал от този район.
"От 50-те години до 2009 година не беше виждан белоглав лешояд в Кресненското дефиле. Единствените лешояди в България се срещаха в Източни Родопи и от време на време бяха регистрирани някои случайно преминаващи птици през страната на отделни места, но много рядко. Така че това беше напълно изчезнал вид за цялата страна, освен за Източни Родопи. Нещата вървяха много добре до 2017 година, когато беше голямото отравяне и се наложи да започваме едва ли не отначало. Но точно сега е годината, когато повечето птици навлизат в полова зрялост и затова така изведнъж се вдигна бройката на гнездата и се надяваме тази година да нямаме никакво тровене, защото това е основният проблем - едно масово тровене може да избие всичките птици, а това е сравнително често явление, масово се използват отрови, но ние смятаме, че сега вече сме много по-подготвени, повечето птици имат предаватели, за разлика от 2017 година, и можем да разберем какво се случва с почти всяка една от тях и сме готови да реагираме на момента, в който с една птица се случи проблем и да реагираме, да проверим мястото и да разберем точно какво се е случило", разказа още Христо Пешев. По думите му всички видове имат значение и колкото по-богата е една природа, толкова е по-продуктивна и толкова по-добре за хората, за тяхното здраве и за всичко.
Репортер и оператор - Десислава Велкова
Монтаж - Теодора Хиндалова-Стоянова