site.btaПри липса на специфични противовирусни средства, единственото, с което можем да се противопоставим на COVID-19, са ваксините според вирусолог

SK 11:23:31 24-08-2021
MH1122SK.003
зковид - ваксини - вирусолог

При липса на специфични противовирусни средства, единственото, с което можем да се противопоставим на COVID-19, са ваксините според вирусолог


София, 24 август /Десислва Пеева, БТА/
При липса на специфични противовирусни средства, единственото, с което можем да се противопоставим на COVID-19, са ваксините - те са нашият спасителен пояс в бурното море на пандемията. Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването, цитирайки проф. Радостина Александрова, доктор по "Вирусология" и професор по "Морфология" в Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.
Важно е да се ваксинираме срещу COVID-19, защото сме изправени пред нов за човека вирус, който далеч не е толкова безобиден, колкото изглежда. COVID-19 не е вирусът Ебола, но убедително ни показа, че е в състояние да притисне до стената здравната система на всяка една страна, колкото и добре устроена да е тя, с всички произтичащи от това усложнения. Вкара ни в своеобразна игра на руска рулетка, демонстрирайки, че може да бъде безпощаден и към млади и преди това здрави хора. Способен е да навлезе в повече от 120 вида клетки в организма и да засегне редица тъкани и органи, сред които дихателната, сърдечносъдовата и нервната системи, червата, бъбреците, черния дроб. Осемдесет процента от прекаралите COVID-19 хора /в лека или в тежка форма/ проявяват симптоми и признаци седмици и месеци след това, което със сигурност нарушава нормалния им живот и работен ритъм. Въпросите за влиянието на вируса върху репродуктивната система на мъжете и връзката му с диабета все още чакат своя отговор. Важно е хората да се ваксинират, защото пандемията продължава, появяват се нови варианти, които му да се разпространява по-бързо и по-лесно, да бяга от имунния ни отговор. Вирусът наистина ще се опита да достигне до всеки един от нас. Аз лично бих предпочела да го посрещна подготвена, допълни проф. Александрова. По думите й е много важно да бъде понижен рискът от възникване на нови, потенциално по-опасни вирусни мутации и варианти. Това може да стане с ваксини и спазване на противоепидемичните мерки. Вирусът се изменя докато се размножава. Затова е толкова нужно да се ограничи предаването му от човек на човек. Важно е да се ваксинираме, защото всички искаме да бъдем свободни, а свободата е и отговорност - към нас самите, към бъдещето и хората, които обичаме и защото животът е безценен.
Няма такъв медицински продукт, който в 100 процента от случаите да не дава никакви странични реакции и то при 100 процента от хората, каза още проф. Александрова в отговор на въпрос как хората да бъдат сигурни, че ваксините са безопасни. Достатъчно е да отворим домашната аптечка и да прочетем листовката на който и да е медикамент в нея. Дори на тези, към които сме свикнали да посягаме с нужда или без, при това, без да се замисляме особено. Ваксините срещу COVID-19, които в момента използваме у нас, са разрешени "под условие" от Европейската агенция по лекарствата. Това означава, че те са отговорили на изключително високи критерии за качество и безопасност, а условието е фирмите-производители да продължат да събират и подават информация /напр. за продължителността на имунния отговор, приложението им при бременни жени и др./. Ваксините срещу COVID-19 не съдържат вещества с канцерогенно действие - такива, които може да доведат до отключване на раково заболяване. Изследвания при лабораторни животни, както и проучвания и наблюдения при хора, са показали, че те не оказват отрицателно въздействие върху репродуктивната система на жените и мъжете. Прилагането им при повече от 50 000 бременни жени във Великобритания и над 100 000 в САЩ не подаде сигнал за тревога, допълни тя.
Едно от най-честите притеснения от ваксините е, че са се появили "прекалено набързо". Скоростта, с която се случи това обаче е само видимата част на айсберга, защото зад нея стои многогодишен упорит труд на хиляди учени по целия свят. Биомедицинската наука върви с изключително смели стъпки напред, но успехите й обикновено са извън светлините на прожектора и са незабележими за широката аудитория. Пандемията стана повод да надникнем в кухнята и да се поинтересуваме от възможностите й, да потърсим помощ от нея, каза още проф.Александрова.
Върху приложението на РНК молекули за терапевтични цели се работи от 90-те години на миналия век, първите кандидат ваксини са създадени още през 2006 г. Много преди пандемията COVID-19 учените знаеха, че това ще бъдат първите ваксини, които ще бъдат произведени в условия на криза, т. е. когато трябва да се намери спешно решение. Технологията им е такава, че позволява да бъдат изработени в изключително кратки срокове - спестяването на време идва от това, че не е нужно размножаване на огромни количества болестотворен вирус и неговото последващо пречистване и инактивиране. Аденовирусите пък са най-често използваните вектори в генната терапия на раковите заболявания вече две десетилетия, обясни проф.Александрова.
Колкото и дълго да продължават изпитванията върху безопасността на ваксините обаче, в клиничните проучвания се включват ограничен брой доброволци и в тях няма как да се "хванат" странични ефекти с честота един на десетки или стотици хиляди случаи. Подобни нежелани реакции излизат на светло, когато медицинският продукт стигне до голям брой хора - това е т.нар. четвърта /постмаркетингова/ фаза на клинични проучвания.
Това, как ще протече срещата ни с този вирус и ваксината срещу него, до голяма степен зависи и от нашите генетични/епигенетични и имунологични особености. Целта на биомедицинската наука е да изучи задълбочено механизмите и зависимостите в тази област, за да може да доведе най-подходящия медицински продукт/ваксина до най-подходящия й "потребител". Това е персонализирана медицина, върху която са съсредоточени усилията на хиляди изследователи в целия свят.
Проф. Александрова посочи още, че се е ваксинирала през март заради всички изброени от нея причини, както и заради това, че държи на свободата си и не би искала да бъде заложник на вируса. "Освен това имам куп мечти, които искам да сбъдна, и хора, които обичам. Наясно съм, че ваксината може да не ме предпази напълно от това да се разболея, но вярвам, че ще ми помогне да избегна тежко боледуване и усложнения", допълни още тя.
Не може хората да се чувстват защитени веднага след ваксинацията, защото е нужно време, за да реагира имунната им система и да изпълни поставената й от ваксината задача. Първите антивирусни антитела ще се появят след 5-7 дни, но те все още не са достатъчни. Имунният отговор се смята за "завършен" две седмици след втората доза, ако е такъв приемът на ваксината или единичната доза. Дотогава се активират различни клетки и молекули, които обуславят хуморалния имунитет /осъществява се от Б клетките, които синтезират неутрализиращи антитела - те разпознават вируса, свързват го и не му позволяват да инфектира следващи клетки/ и клетъчен имунитет /включват се Т клетки, които откриват вече инфектирани с вируса клетки и ги унищожават/. По-важното е, че се образуват Б и Т клетки на паметта, които остават в организма ни и при следваща среща с вируса се "самосезират" и се активират, осигурявайки защитата ни срещу него. Образно казано, смисълът на прилагане на евентуална трета доза при вече ваксинирани, както и на поставяне на ваксина при преболедували, е да се увеличи числеността на тази армия /клетките на паметта/, да поддържа бойната й готовност и да осигури по-високата й квалификация, допълнително да я мотивира, посочи още проф.Александрова.
Имунитетът, придобит след естествена инфекция, в никакъв случай не бива да бъде подценяван. Той е този, който е спасявал живота на прадедите ни в продължение на хилядолетия, когато не е имало на какво друго да разчитат. И не е спирал да го прави. Без него нас просто нямаше да ни има. Ваксините обаче са един от най-големите успехи на човешкото познание и медицината. Ценното в тях е това, че ни дават възможност да изградим защита срещу болестотворен агент, като си спестим страданието от боледуването и риска от усложненията. С тяхна помощ е изкоренено едно от най-ужасяващите заболявания в човешката история - едрата шарка, а редица други заболявания са поставени под контрол, включително полиомииелитът и морбили.
Все още не знаем със сигурност каква е продължителността на имунитета след прекаран COVID-19, както и след ваксинация, каза още проф. Александрова в отговор на въпрос дали трябва да се ваксинират хората след преболедуване и колко време след това. По думите й здравните институции съветват това да бъде направено. Правейки съпоставка с другите човешки коронавируси, се вижда, че имунитетът след коронавирусите, които предизвикват настинки, е в границите на 6-12 месеца. Съобщено е за наличие на антитела и клетки на имунната памет при хора, оцелели след тежък остър респираторен синдром /причинен от SARS-CoV-1/ или близкоизточен респираторен синдром /причинен от MERS-CoV/, доста време след това, но по обективни причини няма как да проверим ефективността им на практика. По думите й глътка оптимизъм е дошла от статия в списание "Nature", която е разкрила наличие на висок брой Б клетки на паметта при хора /около 72 на сто от включените в изследването/, преболедували преди 11 месеца COVID-19. Авторите са посочили, че нивото на тези клетки не отстъпва на това при заболявания, след които остава траен имунитет. Но в медицината 1 плюс 1 не винаги прави 2. Учените са съобщили, че ефективността на имунния отговор срещу COVID-19 зависи и от тежестта и разнообразието на клиничните симптоми. Вариантите на вируса също могат да променят хода на играта. Да си припомним случилото се в Бразилия, където вариантът Гама /Р.1/ се разпространи интензивно в началото на тази година в гр. Манаус - една от най-засегнатите от коронавируса точки на планетата, за която се предполагаше, че по-голямата част от жителите вече са били инфектирани с вируса, припомни тя. Проучване в Дания си постави за цел да установи в каква степен хората, срещнали се с COVID-19 по време на първата вълна през пролетта на 2020 г., са били защитени през втората вълна само няколко месеца по-късно. Съобщените от тях данни са за 80 процента защита при хората под 65 г. и малко под 50 процента - при по-възрастните. При това, в случая става дума за предишни варианти на вируса, предшестващи появата и разпространението на появилите се в края на 2020 г., предизвикващи тревога, варианти. От Здравната служба във Великобритания излязоха данни, че рискът от повторна инфекция при "Делта" варианта е с около 50 на сто по-висок в сравнение с този при "Алфа" варианта.
Според препоръките на Американския център за контрол и превенция на заболяванията /CDC/ преболедувалите COVID-19 може да се ваксинират веднага, след като приключи острата инфекция и бъдат изпълнени условията за освобождаването им от карантина. У нас е предвидено това да се прави след третия месец. Няма препоръчителен минимален интервал между преболедуване и ваксиниране; наличието на антитела не е пречка за поставяне на ваксина; не е познат маркер, по който да определим какво ниво на имунитет е достатъчно, за да ни осигури защита, допълни проф. Александрова. По думите й се обсъжда възможността при преболедували хора да се въвежда само една доза ваксина, но решение от официалните здравни власти в това отношение все още няма.
Според наличните данни ваксините осигуряват защита срещу познатите в момента варианти, предизвикващи безпокойство - "Алфа", "Бета", "Гама" и "Делта", като предпазват с висока ефективност - над 90 процента, настъпването на тежко заболяване и смърт. Способността им да предотвратяват заразяване и симптоматична инфекция е по-ниска, най-вече при варианта "Делта". Ето защо в някои държави /напр. в САЩ/ бяха върнати част от противоепидемичните мерки. Очакванията са "Делта" вариантът да засегне предимно хора, които нямат имунитет срещу вируса. Не е изключено това да се случи и с някои преболедували или напълно ваксинирани. Причината е, че изграденият в отговор на естествена инфекция или ваксина имунен отговор може да избледнее с времето. Освен това ефективността му зависи от редица фактори, сред които и нашите индивидуални характеристики, като възраст /след 20 години способността ни да изграждаме имунен отговор започва да намалява/, наличие на съпътстващи заболявания, приложение на имуносупресираща терапия, генетичните/епигенетичните и имунологичните ни характеристики. Макар и ваксинирани, хората с потисната имунна система /поради наличие на имунен дефицит, онкологично заболяване; имуносупресираща терапия/ е препоръчително да продължат да се пазят и с помощта на вече добре познатите ни противоепидемични мерки.
Здравните власти в Израел, Великобритания, Сърбия и др. се насочиха към прилагане на трета доза ваксина - усилваща /бустерна/ доза, която е планирана при хора над 50-60 г. и уязвими групи /с потисната имунна система/. Изключително неравномерното разпределение на ваксините в световен мащаб и наличието на големи части в света, до които са достигнали крайно ограничен брой дози ваксини, стана причина на 4 август 2021 г. СЗО да призове за мораториум върху поставянето на трета доза поне до края на септември 2021 г.
Въпреки високия процент на ваксинирани, заболяемостта в някои държави отбелязва нов ръст проф. Александрова обяснява с все още големия брой хора, които са чувствителни към вируса. Било то, защото не са се срещали с него или не са ваксинирани, или защото имунният им отговор срещу него е започнал да отслабва, посочи тя. Освен това вариантът "Делта" се разпространява изключително агресивно. Неслучайно СЗО го нарече "най-бързата версия на SARS-CoV-2" до момента.
Още в началото на 2021 г. експертите предупредиха, че постигането на колективен имунитет едва ли ще бъде възможно, поне в близко бъдеще. "Делта" вариантът отново ни напомни за това предизвикателство. То се основава на високия процент хора /80 на сто и повече/, които трябва да притежават имунитет /поради ваксина или естествена инфекция/ в условията на по-успешно предаващите се от човек на човек варианти, липсата на ваксина за деца до 12 г., недостигът и неравномерното разпределение на ваксините в световен мащаб, колебанието на част от хората да се ваксинират.
Това обаче по никакъв начин не бива да ни обезкуражава. Колкото повече хора придобиват имунитет срещу вируса, толкова повече ще отслабва способността му да вкарва хората в болница и да убива, да унищожава нашия икономически и социален живот, да циркулира и да произвежда нови мутации и варианти. А това никак не е малко. И усилията си струват, подчерта проф. Александрова.
/МХ/



news.modal.header

news.modal.text

Към 08:55 на 24.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация