site.btaМария Здравкова се класира на 50-о място, а Милена Тодорова завърши 52-а в индивидуалната дисциплина на 15 км в биатлона, германка спечели титлата

OO 12:49:01 07-02-2022
IK1246OO.016
Пекин 2022 - Биатлон - 15 км за жени

Мария Здравкова се класира на 50-о място, а
Милена Тодорова завърши 52-а в индивидуалната дисциплина
на 15 км в биатлона, германка спечели титлата

Пекин, 7 февруари (спец.кор. на БТА Димитър Вельов).
Мария Здравкова се класира на 50-о място, а Милена Тодорова завърши 52-а в индивидуалната дисциплина на 15 км при жените в олимпийската надпревара по биатлон на Игрите в Пекин.
Здравкова, която беше един от знаменосците на българския отбор на церемонията по откриването, допусна само една грешка във втората си стрелба, но с по-слабо ски-бягане финишира с пасив от 6:00.4 минути.
Милена Тодорова се нареди 52-а с пет пропуснати мишени и изоставане от 6:02.2 минути.
Третата българка Даниела Кадева остана 86-а (последна) с осем грешки.
Олимпийската титла завоюва германката Денизе Херман. Тя измина трасето за 44:12.7 минути, след като допусна само една грешка в третата от общо четирите стрелби.
За 33-годишната Херман това е втори олимпийски медал след бронза с щафетата на 4 по 5 км за жени в Сочи 2014, но в друга дисциплина - ски-бягане.
Среброто спечели французойката Анаис Шевалие-Буше с една пропусната мишена и пасив от 9.4 секунди. За нея това е втори сребърен медал от Пекин след този в смесената щафета.
Трета завърши лидерката в генералното класиране за Световната купа за сезона Марте Олсбу Рьойзеланд от Норвегия, която сгреши два пъти и остана на 15.3 секунди след победителката.
Украинката Ирина Петренко беше единствената състезателка от 87-е стартирали, която стреля чисто.
"Аз съм невероятно щастлива и горда. Чувствах се добре и знаех, че мога. Трябва да останеш хладнокръвен на стрелбището" каза Херман пред германската телевизия ZDF.
Първоначално Херман беше състезателка по ски бягане и спечели бронз с щафетата на Игрите в Сочи.
Тя премина към биатлона през 2016-а и спечели световната титла в преследването през 2019 година. Германката има общо шест медала от световните шампионати и шест победи за Световната купа.
Херман се присъединява към рускинята Анфиса Резцова като единствените, спечелили олимпийски медали в биатлона и ски бягането.
Защитаващата титлата си от Пьончан 2018 Хана Йоберг (Швеция) се нареди едва 16-а с три пропуснати мишени и изоставане от 2:23.1 минути.
Световната шампион от Поклюка 2021 в тази дисциплина Маркета Давидова от Чехия финишира шеста в подреждането с една наказателна минута.
Следващата дисциплина от програмата на биатлона е 20 км индивидуално за мъже утре.